صادرات ۹۸ میلیون دلار زعفران در ۹ ماهه نخست سال ۹۴

میزان صادرات ۶۶ تنی زعفران طی ۹ ماهه نخست سال جاری، نشان از کاهش میزان صادرات این محصول نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد.

معاون دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)، تولید محصول زعفران در کشور در سال ۱۳۹۳ خورشیدی را طبق آمار رسمی با سطح زیر کشت ۸۸ هزار هکتار، ۲۸۰ تن اعلام کرد و گفت: میزان صادرات در سال گذشته ۱۵۹ تن و به ارزش ۲۲۷ میلیون دلار بوده است.

میترا مجدزاده با بیان اینکه به‌دلیل برداشت این محصول تا اواخر آذرماه هنوز آمار تولید در سال جاری به‌طور کامل جمع‌ آوری نشده است، میزان صادرات را در ۹ ماهه نخست سال ۹۴، ۶۶ تن و به ارزش ۹۸ میلیون دلار عنوان کرد و افزود: تا زمانی که آمارهای رسمی اعلام نشوند، نمی‌توان پیش‌بینی کرد که کاهش تولید داشته‌ایم یا خیر، اما به‌دلیل بروز برخی مشکلات، صادرات ما نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده است.

وی خاطرنشان کرد: درباره صادرات زعفران به آمریکا تاکنون هیچ درخواست رسمی به ما اعلام نشده است و از آنجا که صادرات این محصول از طریق زیربخش‌های مربوطه صورت می‌گیرد، ما نیز از طریق جراید پیگیر صادرات آن به آمریکا هستیم.

مجدزاده ادامه داد: قاچاق پیاز زعفران از معضلاتی است که در حوزه وظایف ما نیست، اما پیگیر این معضل هستیم و با وجود آنکه متولی این موضوع ما نیستیم، از هیچ کمکی در این زمینه دریغ نمی‌کنیم.

وی با اشاره به بسته‌بندی‌های مناسب زعفران در کشور تصریح کرد: این مقدار بسته‌بندی نسبت به میزان کلی تولید بسیار کم است که باید بتوانیم برای شناساندن برند زعفران ایران به جهان، مقدار بسته‌بندی‌ها را هم از لحاظ کمی و هم کیفی افزایش دهیم.

معاون دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی یادآور شد: یکی از اهداف ما در برنامه ششم، برندسازی و حمایت از شرکت‌های علاقه‌مند به فرآوری و بسته‌بندی زعفران است.

مجدزاده تأکید کرد: میزان صادرات محصولات فرآوری‌شده زعفران -که مصارف دارویی، آرایشی – بهداشتی و غذایی دارند-، از کشور کم است و آنچه که به‌صورت ویژه از کشور صادر می‌شود، محصول زعفران است.

وی به حمایت وزارت جهاد کشاورزی از صنایع فرآوری و بسته‌بندی زعفران اشاره کرد و اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی تمام تلاش خود را برای هدایت افراد به این حوزه و برندسازی انجام می‌دهد.

مجدزاده در پایان با تأیید این موضوع که امکان بسته‌بندی زعفران‌هایی که به‌صورت فله‌ای صادر می‌شوند، به نام کشور دیگر وجود دارد، گفت: هماهنگی‌های لازم و برنامه‌ریزی‌های مدونی برای برندسازی و صادرات زعفران در بسته‌بندی‌هایی به نام ایران صورت گرفته است و سعی کرده‌ایم صادرکنندگان را به صادرات زعفران بسته‌بندی‌شده با برند ایران تشویق کنیم.

لازم به ذکر است، طبق آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، در ۹ ماهه سال ۹۳، ۱۰۷ تن زعفران به ارزش ۱۵۶ میلیون دلار صادر شده بود که نسبت به امسال هم به لحاظ وزنی و هم ارزشی بیشتر بوده است./

منبع : خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)- مورخ ۱۳۹۴/۱۱/۱۷

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *