صنعت و تجارت زعفران نیاز به تغییرات ریشه‌ای دارد

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

به گزارش خبرگزاری برنا از مشهد، فرهاد سحرخیز افزود: رقبای زیادی در حوزه صادرات زعفران برای ایران به وجود آمده و علت اصلی آن نبود کنترل صحیح بر اجزای موثر بر بازار صادرات این محصول است به گونه‌ای که هم اکنون شاهد هستیم گردانندگان اصلی بازار این محصول هم در داخل و هم در خارج دلالان هستند.

وی تأکید کرد: همچنین ساز و کارهای خرید و فروش فله‌ای و بدون نظارت که هم اکنون توسط افراد بدون تخصص در کشور وجود دارد کیفیت این محصول را تغییر داده و در تمام شاخص‌های صادراتی تأثیر نامناسب می‌گذارد. شاخص های بسیار مهمی که برندسازی و ارائه محصولی با کیفیت پایدار در سطح بین المللی شاید از مهمترین آنها باشد.

این صادرکننده خراسان رضوی شفاف سازی و پاکسازی تجارت زعفران از وجود دلالان را یک الزام دانست و تصریح کرد: می‌توان برای بهبود این وضعیت ساز و کاری مانند بورس برای خرید و فروش زعفران در نظر گرفت تا تولیدکنندگان و صادرکنندگان اصلی بتوانند با شفافیت تمام از آن بهره ببرند.

سحرخیز خاطرنشان کرد: باید در نظر داشت که زعفران ایران رقبای دیرینه ای در سطح بین المللی دارد که سالهای سال با رعایت قوانین عرف بر بازارجهانی و اهتمام در برندینگ و بازاریابی اصولی محصولی اینچنین استراتژیک، جایگاهی ویژه برای خود در ذهن مصرف کنتدگان جهانی ایجاد کرده اند که قطعا با دلال بازی و حضور هر فرد غیر متخصصی در این چرخه نمیتوان انتظار معقولانه ای از جایگاه آتی ایران در بازار جهانی زعفران داشت.

وی ادامه داد: همچنین ما با دست خود و به لطف بی تدبیریهای صورت گرفته رقبایی را برای خود ایجاد کرده‌ایم که باید امروز برای مبارزه با آنها هم برنامه‌ ریزی داشته باشیم زیرا در صورت ادامه این روند اشتغال حدود ۱۶۰ هزار نفری این حوزه هر روز کاهش پیدا می‌کند.

عضو هیئت مدیره صندوق توسعه صادرات تأکید کرد: تولیدکنندگان و صادرکنندگان کیفیت‌ گرای زعفران بیشتر به مسائلی مانند اشتغال و نهادینه کردن اقتصاد مقاومتی در کشور اهمیت می‌دهند و همین افراد با عده‌ای روبه‌رو هستند که در ابتدای فصل با قیمت‌های پایین زعفران را از کشاورزان خریده و احتکار می‌کنند و در آخر فصل به هر بهایی که دوست داشته باشند می‌فروشند و تمام برنامه‌ ریزی‌ های اقتصادی تجار اصلی را از بین می‌برند.

سحرخیز ادامه داد: این افراد محتکرانی و دلالانی هستند که بدون سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی و تولید، بسته بندی، برندسازی و بازاریابی و بازارسازی و سایر مواردی از این دست علاوه بر مختل کردن مکانیسم تجارت اصولی زعفران، سودهای هنگفتی به جیب می‌زنند همچنین این افراد در این مسیر پر سود تجارت زیر پله ای خود ریالی مالیات نیز نپرداخته و از این حیث هم باعث ایجاد ضرر و زیان به اقتصاد کشور می‌شوند./

منبع :‌ خبرگزاری برنا – مورخ ۱۳۹۵/۱۰/۲۰

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.