طرح ملی زعفران در مرحله بازبینی نهایی

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

با توجه به اهمیت و جایگاه زعفران در صادرات غیرنفتی ایران، طرح ملی زعفران با هدف پرداختن به موضوع‌های مرتبط با این محصول از کشت تا بازار مصرف، تدوین شده و در حال بازبینی نهایی است.

معاون دفتر امور گلخانه، گیاهان دارویی و قارچ در معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا با اعلام این خبر گفت: نوشتن طرح ملی زعفران سال ۱۳۹۱ پایان یافت و مصوب هیأت وزیران است و در حال حاضر اطلاعات آن در حال به‌روزرسانی است. در این طرح تمام مسائل ازجمله استانداردسازی، برندسازی، تحقیقات علمی، مکانیزاسیون و روش‌های به‌زراعی با جزئیات دیده شده تا بتوان همراه با افزایش تولید در واحد سطح افزایش کیفیت هم داشته باشیم.

میترا مجدزاده با بیان اینکه زعفران از سرمایه‌های ملی و ذخایر مهم ژنتیکی کشور محسوب می‌شود، افزود: این طرح ملی بوده بر همین اساس اعتبارات لازم برای آن نیز تعریف شده است و پس از تکمیل در اختیار دولت جهت تأمین اعتبار قرار خواهد گرفت.

وی دلیل تأخیر چندساله در تدوین این طرح را این‌گونه توصیف کرد: با توجه به اینکه برای تدوین یک طرح ملی مانند طرح مذکور، ارگان‌ها و سازمان‌های بسیاری مشارکت دارند؛ لذا نهایی شدن آن زمان بر بوده و مدتی جهت تهیه آن زمان لازم است، ضمن اینکه نیازمند آن است که اطلاعات آن در نهایت به‌روز شود.

مجدزاده توجه بیشتر به صنایع فرآوری را در این طرح مورد تأکید قرار داد و خاطرنشان کرد: با وجود اینکه بخش صنایع فرآوری و جانبی زعفران کشور در سال‌های اخیر پیشرفت‌های خوبی داشته و علاوه بر بسته‌بندی‌های شکیل، از زعفران در تهیه کیک آماده، دمنوش، دسر و… نیز برای مصرف داخلی و صادرات استفاده می‌شود، اما همچنان میزان قابل توجهی از آن به‌صورت فله‌ای صادر می‌گردد به همین دلیل توجه به صنایع فرآوری و جانبی نیز در این طرح گنجانده شده است.

وی ادامه داد: هم‌اکنون یک شرکت ایرانی در داخل کشور در زمینه تولید دارو از گیاه زعفران نیز اقدامات مثبتی انجام داده و آزمایش‌های بالینی این داروها با همکاری دانشگاه تهران طی نه سال انجام شده است و در حال حاضر این داروها به بسیاری از کشورهای جهان صادر می‌شود.

افزایش سالانه ارزش صادراتی زعفران ایران

معاون دفتر امور گلخانه، گیاهان دارویی و قارچ در معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به افزایش سالانه ارزش صادراتی زعفران ایران، تصریح کرد: قیمت جهانی زعفران ایران در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ افزایش داشته است، به‌طوری‌که بر اساس گزارش گمرک جمهوری اسلامی ایران در سال ۹۳ هر کیلوگرم زعفران یک‌هزار و ۴۳۳ دلار و در سال ۹۴ به قیمت یک‌هزار و ۴۵۵ دلار به فروش رسیده است.

به گفته مجدزاده، در سال‌های اخیر تولید این محصول با افزایش عملکرد و سطح زیر کشت روبه‌رو بوده است و طبق آمارنامه کشاورزی در سال ۹۴ میزان عملکرد به ۳,۸ کیلوگرم رسیده است.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.