Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

طریقه مصرف و نگهداری زعفران :

در گذشته برای آب کردن زعفران از آب جوش استفاده کرده و زعفران را دم می کردند.

اما امروزه زعفران را به وسیله یخ، آب می کنند. در این روش زعفران دارای رنگ و عطر بهتری نسبت به دم کردن با آب جوش می شود.

آب کردن زعفران به وسیله یخ:

زعفران را پودر کرده و در یک ظرف ریخته و چند تکه یخ روی آن قرار دهید و در دمای اتاق بگذارید. با آب شدن تدریجی یخ ها، رنگ زعفران در آب صفر درجه از زعفران بیرون آمده و در آب حل می شود. میزان یخ مورد استفاده، بستگی به میزان زعفران پودر شده دارد. مثلا برای نصف قاشق چای خوری زعفران پودر شده، دو تکه یخ در ابعاد یخ های تولیدی یخ ساز یخچال های خانگی کافیست. اگر به میزان بیشتری از رنگ زعفران نیاز داشتید، مقدار زعفران پودر شده و یخ را با همین تناسب افزایش دهید.

نکته ۱: برای پودر کردن زعفران، مقداری از آن را داخل هاون دستی ریخته (در مناطق مرطوب با کمی شکر یا خاکه قند و یا یک حبه قند بمنظور تسهیل) و بسائید. و یا مقداری زعفران را داخل نایلون زیپ دار ریخته و بوسیله پشت قاشق آنرا پودر کنید.

نکته ۲: عموماً هاون و آسیاب های برقی برای سرعت در کار و پودر شدن شان خوب بوده ولی بدلیل سرعت و حرارت ناشی از دور زیادشان باعث کاهش عطر زعفران و گاهاً سوختن جسم زعفران می شوند، در صورت اجبار از دور پایین استفاده شده و مراقب حفظ کیفیت عطر زعفران باشیم، افراد بهترین زعفران را خریداری می کنند ولی با کم دقتی باعث افت و کاهش کیفیت عطر و طعم زعفران می شوند.

نکته ۳: زعفران را بهتر است که در موقع استفاده و به مقدار نیاز پودر کنید تا عطر و کیفیت آن محفوظ بماند.

نکته ۴: محلول ترکیبی آب زعفران را می توان داخل شیشه درب بسته و درون یخچال تا یک هفته نگهداری کرد، ولی بیش از یک هفته لزج می شود. محلول آماده شده را در مواقع نیاز مثلا به سیب زمینی قبل از سرخ کردن و یا خورشت و آش و … در انتهای آشپزی و طبخ غذا اضافه نمود، همچنین محلول آماده شده در زمان تهیه کیک و دسرها استفاده نمود.

نکته ۵: زعفران را همیشه تا زمان مصرف و نیاز جهت حفظ کیفیت در ظرف درب بسته و جای خشک و خنک و دور از نور محیط نگهداری کنید.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.