طریقه مصرف و نگهداری زعفران :

یکی از بهترین شیوه های مصرف زعفران، دم کردن آن می باشد، برای تهیه و دم کردن زعفران ابتدا حتی المقدور به مقدار لزوم مقداری از آنرا داخل یک هاون دستی ریخته (در مناطق مرطوب با کمی شکر یا خاکه قند و یا یک حبه قند بمنظور تسهیل) و سائیده و سپس یک قاشق چای خوری از آن را با نصف استکان آب جوش مخلوط کنید و کمی بگذارید دم بکشد و پر رنگ و برای مصرف آماده شود.

نکته ۱: برای دم کردن زعفران بهترین گزینه “قابلمه روحی یا ظرف درب دار ” کوچک است که مخلوط زعفران و آب جوش روی پلوها داخل قابلمه برنج میشود گذاشت تا جسم زعفران با بخار برنج کاملا داغ شده و رنگ زعفران کاملا باز شود.

نکته ۲: هرچه آب، جوش تر و هرچه زعفران بیشتر پودر بشود (نرم تر شود) رنگ بیشتری می دهد. گاهی مقدار بیشتری زعفران باعث بهتر شدن رنگ آن می شود محلول ترکیبی آب زعفران را می شود داخل شیشه در بسته و درون یخچال تا یک هفته نگهداری کرد، ولی بیش از یک هفته لزج می شود. محلول آماده شده را در مواقع نیاز مثلا به سیب زمینی قبل از سرخ کردن و یا خورشت و آش و … در انتهای آشپزی و طبخ غذا اضافه نمود، همچنین محلول آماده شده در زمان تهیه کیک و دسرها استفاده نمود.

نکته ۳: زعفران را بهتر است که در موقع استفاده و بمقدار نیاز پودر کنید تا عطر و کیفیت آن محفوظ بماند.

نکته ۴: زعفران را همیشه تا زمان مصرف و نیاز جهت حفظ کیفیت در ظرف درب بسته و جای خشک و خنک و به دور از نور محیط نگهداری شود.

نکته ۵: عموماً هاون و آسیاب های برقی برای سرعت در کار و پودر شدن شان خوب بوده ولی بدلیل سرعت و حرارت ناشی از دور زیاد شان باعث کاهش عطر زعفران و گاها سوختن جسم زعفران می شوند، در صورت اجبار از دور پایین استفاده شده و مراقب حفظ کیفیت عطر زعفران باشیم، افراد بهترین زعفران را خریداری می کنند ولی با کم دقتی باعث افت و کاهش کیفیت عطر و طعم زعفران می شوند.