طلای سرخی که در ورامین به بار نشست

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

شهرستان ورامین یکی از معدود شهرستان های استان تهران محسوب می شود که در حوزه کشت زعفران ورود پیدا کرده است.

طی سال های اخیر توجه به کشت طلای سرخ در ورامین از سوی تعدادی از زعفران کاران دنبال شده و موفقیت های خوبی نیز در این عرصه به دست آمده است.

کیفیت زعفران تولیدی در شهرستان ورامین و شرایط آب و هوایی این منطقه نشان دهنده آن است که شهرستان ورامین می تواند در حوزه تولید زعفران قدم های بزرگ تری را بردارد.

تولید ۱۸ کیلوگرم طلای سرخ در ورامین

بر اساس آمارهای ارائه شده و با تلاش زعفران کاران ورامینی، بیش از ۱۸ کیلوگرم زعفران در این شهرستان تولید و روانه بازار می شود که هنوز تا رسیدن به آنچه که این منطقه استحقاق آن را دارد، فاصله وجود دارد.

امروز موضوع اقتصاد مقاومتی از موضوعات داغ در کشور محسوب می شود و بدون تردید بخش کشاورزی یکی از بازیگران اصلی این عرصه به حساب می آید.

در این میان توجه به کشت محصولات کشاورزی که مورد نیاز کشور بوده و علاوه بر تأمین نیازهای مردم در داخل، در بازارهای بین المللی و حوزه صادرات نیز بدرخشد یکی از ملزومات اقتصاد مقاومتی است.

کشت زعفران و گسترش صادرات این محصول یکی از ظرفیت هایی است که در حوزه کشاورزی وجود داشته و شهرستان ورامین می تواند در آن موفقیت های بسیار بزرگی را کسب کند.

زعفران ایران آوازه جهانی دارد

رضا تاجیک از فعالان حوزه کشاورزی و اقتصادی شهرستان ورامین با تأکید بر استعداد این منطقه در تولید برخی محصولات سودآور در حوزه کشاورزی اظهار داشت: امروز زعفران ایران دارای آوازه جهانی  بوده و در این میان، شهرستان ورامین با تولید ۱۸ کیلوگرم طلای سرخ، سهمی را در بازار این محصول از آن خود کرده است.

وی با اشاره به سودآوری محصول زعفران افزود: زعفران از جمله محصولات حوزه کشاورزی محسوب می شود که سودآوری مناسبی دارد و می تواند موجب رشد هر چه بیشتر کشاورزی ورامین و ارزآوری برای منطقه شود.

تاجیک با تأکید بر ضرورت حمایت از زعفران کاران ورامینی ادامه داد: طی سال های اخیر قدم های خوبی برای کشت زعفران در ورامین برداشته شده و باید با حمایت و ارائه تشویق های هر چه بیشتر، کشت این محصول در ورامین توسعه پیدا کند.

وی حمایت هر چه بیشتر در کنار تلاش مضاعف کشاورزان را بسیار مهم و ضروری قلمداد کرد و بیان داشت: شهرستان ورامین با توجه به شرائط محیطی می تواند در این حوزه درخشش بیشتری داشته باشد و بدون تردید در سایه حمایت های بیشتر و همت و تلاش مضاعف کشاورزان، رشد اقتصادی ورامین دور از دسترس نخواهد بود.

شهرستان ورامین در کشت زعفران موفق عمل کرده است

محمد حسین تاجیک مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ورامین با اشاره به این نکته که این شهرستان طی سال های اخیر در کشت محصول زعفران موفق عمل کرده است، اظهار داشت: شهرستان ورامین طی سال های اخیر توانسته در حوزه کشت زعفران به موفقیت های خوبی دست پیدا کند.

وی با تقدیر از تلاش های فعالان تولید و کشت زعفران در شهرستان ورامین افزود: زعفران کاران و فعالان توانمندی در این عرصه مشغول به فعالیت هستند.

تاجیک با اشاره به این نکته که یکی از مهم ترین رویکردهای سیاست های اقتصاد مقاومتی، توجه ویژه به ظرفیت های مختلف تولیدی است، ادامه داد: شهرستان ورامین در حوزه کشت محصولات مختلف کشاورزی دارای توانمندی است که یکی از این محصولات، زعفران محسوب می شود.

۶ هکتار از اراضی ورامین به کشت زعفران اختصاص یافته است

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ورامین با تشریح شرایط اقلیمی و جغرافیایی این منطقه برای توسعه بخش کشاورزی اضافه کرد: شرایط اقلیمی و جغرافیایی و محیط آب و هوایی شهرستان ورامین مستعد کشت محصولاتی نظیر زعفران بوده  که در بازارهای داخلی و خارجی نیز دارای مشتری است.

وی با اشاره به سطح زیرکشت محصول زعفران در شهرستان ورامین عنوان کرد: بر اساس برآوردهای به عمل آمده، بیش از شش هکتار از اراضی قابل کشت شهرستان ورامین به کشت زعفران اختصاص دارد و این شهرستان می تواند در این عرصه موفقیت های بیشتری را کسب کند.

برداشت سه کیلوگرم زعفران در هر هکتار از اراضی شهرستان ورامین

مدیر جهادکشاورزی شهرستان ورامین با تأکید بر این نکته که میانگین برداشت از هر هکتار از اراضی قابل کشت شهرستان، سه کیلوگرم زعفران است، یادآور شد: از هر هکتار از اراضی کشاورزی ورامین که به زیر کشت زعفران رفته، سه کیلوگرم طلای سرخ برداشت می شود.

وی با اشاره به شروع برداشت محصول زعفران از اراضی زیرکشت رفته بیان داشت: کار برداشت زعفران در شهرستان ورامین از آبان ماه آغاز شده و زعفران کاران منطقه در حال جمع آوری دسترنج خود هستند.

ورامین در حوزه کشاورزی مستعد است

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ورامین با ابراز امیدواری برای رسیدن به موفقیت های بیشتر در این عرصه یادآور شد: زعفران تولید شده در شهرستان ورامین به بازارهای مختلف برای فروش ارسال می شود که امیدواریم در این عرصه به موفقیت های بیشتری دست پیدا کنیم.

به هر ترتیب شهرستان ورامین در تولید برخی محصولات مهم و سودآور حوزه کشاورزی از جمله زعفران، بسیار بااستعداد و توانمند است و می تواند در این عرصه به حضور در بازارهای بین المللی نیز فکر کند.

بدون تردید توجه به بخش های مختلف کشاورزی ورامین و استفاده هر چه مطلوب تر از ظرفیت ها و استعدادهای موجود در این حوزه، یکی از مهم ترین اولویت های شهرستان برای تحقق اقتصاد مقاومتی و رشد و توسعه منطقه محسوب می شود./

منبع : شبکه خبری اقتصاد ایران (ایران اکونا) – مورخ  ۱۳۹۵/۰۸/۱۷

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.