طلای سرخ ایران در عربستان به نام افغانستان ثبت شد

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

نایب رییس شورای عالی زعفران با انتقاد از اقدام تجار افغانی در ارتباط با صادرات زعفران ایرانی به افغانستان گفت: با تیره و تار شدن روابط دیپلماتیک ایران و عربستان ، تاجرهای افغانی به عنوان رقیبی جدی در بازار عربستان فعالیت می‌کنند.

غلامرضا میری توضیح داد: عربستان از سال ۱۳۴۸ چهارمین کشور وارد کننده زعفران ایرانی به شمار می‌آمد و پس از آن امارات،‌ استرالیا و چین به ترتیب دیگر کشورهای مقصد صادراتی برای محصول زعفران بودند. به طوری که عربستان به تنهایی سالی حدود ۳۰ تن زعفران از ایران خریداری می کرد.

نایب رییس شورای عالی زعفران در ادامه با اشاره به  توان  فعلی افغانستان برای تولید ۳ تن زعفران در سال اظهار داشت: اگر چه ایران سالانه ۳۶۰ تن زعفران تولید می‌کند، اما اگر روند قاچاق پیاز زعفران که به شیوه‌های مختلف از کشور قاچاق می‌شود ادامه پیدا کند، در آینده این کشور تبدیل به یک رقیب جدی می‌شود.

وی میزان صادرات زعفران به سایر کشورها را حدود ۱۶۰ تن دانست و گفت : از میزان تولیدی که در کشور می شود حدود ۸۰ تن به مصرف داخل می رسد و بخشی نیز به صورت چمدانی توسط مسافران ایرانی و گردشگران و زوار از کشور خارج می شود.

میری همچنین در پاسخ به این پرسش که تولید امسال زعفران به چه حدود رسیده و قیمت آن هم اینک در بازار چقدر است، اظهار داشت :بر اساس آمار رسمی وزارت جهاد کشاورزی امسال تا پایان آذر ۳۶۰ تن زعفران برداشت شده است که نسبت به میزان برداشت سال گذشته حدود۵۰ تن افزایش تولید نشان می دهد.

وی در رابطه با اثر سرما و اثر آن بر روی محصول زعفران  گفت: چون سرمای شدید تقریبا از ۳۰ آبان آغاز شده بخش قابل توجهی از محصول برداشت شده بود، بنابراین میزان خسارتی که وارد شد قابل توجه نبود.

به گفته میری در حال حاضر هر کیلو زعفران از ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تا ۶ میلیون تومان به فروش می رسد که تفاوت قیمت آن با احتساب هزینه ها از ایران تا کشور مقصد حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان است.

نایب رییس شورای عالی زعفران در ادامه افزود: زعفران یک محصول استراتژیک است و محصولی است که ما به داشتنش افتخار می کنیم و در این بخش بالغ بر یک میلیون نفر در بخش تولید، فراوری، توزیع ،بسته بندی و صادرات اشتغال دارند و حیف است که با سهل انگاری این جایگاه را از دست دهیم.

میری تصریح کرد : نباید به هیچ کشور دیگری اجازه دهیم تا محصولی را که تولید عمده اش در انحصار ماست، از دستمان خارج کند، همان طور که خیلی از کشورها نیز اجازه چنین کاری را نمی دهند./

منبع : جام جم آنلاین – مورخ ۱۳۹۵/۰۹/۳۰

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.