طلای سرخ در حال مهاجرت به شمال خراسان رضوی است

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  ایران اولین تولید کننده عمده زعفران در جهان می باشد و حدود ۹۰ درصد زعفران دنیا در ایران تولید میشود، سابقه کشت و اهلی نمودن  زعفران به ۲۵۰۰ سال پیش باز می گردد.

امروزه دنیا به خواص دارویی شگفت انگیز زعفران در بهبود بسیاری از بیماری ها پی برده و اولین محصول ارزشمند در صنایع دارویی، غذایی، آرایشی و … که کاربرد فراوانی پیدا کرده است. بنابر آمار موجود ۸۰ هزار هکتار از اراضی استان خراسان رضوی زیر کشت محصول زعفران می باشد، و برای حدود ۱۸۰ هزار نفر در این استان اشتغالزایی کرده است.

با توجه به شدت یافتن خشکسالی در این خطه پهناور و کاهش یافتن چشمگیر منابع آبهای زیر سطحی، کشت محصولات کم آب طلبی مانند زعفران تنها راه فرار از این بحران می باشد.

از طرفی شور شدن آبها و قنات های کشاورزی و حساس بودن زعفران به شوری آب و خاک نیز منجر به توقف پیاز زایی شده که این موضوع همچنین عدم امکان کشت مجدد و رسیدن به عملکرد مطلوب در زمین های که یک بار زیر کشت زعفران بوده است خواهد شد، به علاوه وجود این مسئله منجر به بروز پدیده مهاجرت پیاز از مناطق جنوبی استان به سمت مناطق شمالی نیز گردیده است.

شهرستان رشتخوار با سابقه ۶۰ ساله در کشت زعفران و حدود ۶ هزار هکتار سطح زیر کشت، مقام چهارم استان را در حال حاضر داراست، حدود ۲۰ هزار نفر درشهرستان رشتخوار به کشت زعفران اشتغال دارند، براساس میانگین تولید ۳/۲ کیلوگرم در هکتار، درآمد حاصل از فروش زعفران شهرستان در سال گذشته بالغ بر ۸۰ میلیارد تومان برآورد گردیده‌ است.

در توضیح پدیده مهاجرت پیاز بایستی ذکر کرد درسال ۹۵ از ابتدای خرداد تاکنون، حدود ۷۵۰ تن زعفران از شهرستان رشتخوار جهت کشت در شهرستان های شمالی مانند مشهد، نیشابور، قوچان، فریمان و چناران انتقال یافته است./

منبع : شبکه اطلاع رسانی راه دانا- مورخ ۱۳۹۵/۰۷/۱۴

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.