بورس تاثیری در افزایش قیمت زعفران نداشته است

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

«محسن احتشام» روز شنبه در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزود: اکنون قیمت زعفران تغییری نداشته است؛ تا زمانی که بازار با مشکل کمبود مواجه نشود تغییر در قیمت ها نیز حاصل نخواهد شد.
وی درباره راه اندازی معاملات گواهی سپرده زعفران در بورس کالا گفت: اگر مخالفتی برای راه اندازی معاملات گواهی سپرده زعفران وجود دارد، دلیل آن «عدم شناخت از روند این معاملات است»؛ در این زمینه، آموزش و تبلیغات بیشتر می تواند راهگشا باشد.
نایب رییس شورای ملی زعفران با تاکید بر اینکه بورس کالای ایران دارای شفافیت بوده و آمار و ارقام بر تابلوی این بورس برای همه قابل رصد است، افزود: قیمت محصولات در بورس کالا تابع عرضه و تقاضاست؛ بازاری که شرایط را برای ایجاد رقابت سالم برقرار کند باید حمایت شود.
احتشام خاطر نشان ساخت: برخی مواقع بی ثباتی قیمت زعفران به دلیل وجود واسطه گرها و تقلب کارانی است که سعی بر بهم ریختن نظم بازار و افزایش نرخ را دارند؛ این زمان است که ضرورت بورس برای صنف زعفران احساس می شود.
وی افزود: در این صورت اگر بورس کالا بتواند به بی ثباتی ناشی از حضور دلالان نظم بخشد، هرگونه مخالفت با بورس کالا منطقی نیست.
نایب رئیس شورای ملی زعفران، تنها نگرانی فعالان این صنف را نداشتن الگوی مناسب در بازارهای جهانی برای بورس زعفران برشمرد و گفت: البته این نگرانی برای شروع یک بازار جدید طبیعی است.
به گفته وی، همه کشورها برای محصولاتی که در تولید آن داری مزیت و خود کفایی اند برنامه ریزی می کنند که یکی از راهکارهای دنیا، استفاده از ظرفیت بورس کالاست.
احتشام افزود: اگر در هر بازاری حقوق تولیدکننده و مصرف کننده در نظر گرفته شود بدون شک این بازار جایگاه ویژه ای در میان خریداران می یابد و از آنجا که ما نیز به دنبال جایگاه مناسب برای زعفران در دنیا و برند شدن این محصول هستیم، از قرار گرفتن در مسیر موفقیت استقبال می کنیم.
به گزارش ایرنا، معاملات گواهی سپرده زعفران ۲۴ بهمن ماه امسال در مراسمی رسمی و با حضور مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و بازار سرمایه و با هدف گذاری ساماندهی بازار داخلی زعفران، کشف واقعی قیمت و رسیدن سود اصلی معاملات به کشاورزان و همچنین توسعه صادرات این محصول راه اندازی شد./

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) – مورخ ۱۳۹۵/۱۲/۰۵

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.