عرضه زعفران در بورس کالا برای اولین بار / ارتقاء جایگاه صادراتی ایران در عرصه جهانی

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

رئیس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران از عرضه زعفران این سازمان در بورس کالای ایران برای اولین بار با هدف منافع تولید کنندگان و افزایش توان صادراتی زعفران کشور خبر داد و گفت: این عرضه با آماده شدن ساز و کارهای آن، به حجم ۴۰۰ کیلوگرم از یکشنبه آغاز می شود.

علی اوسط هاشمی با بیان اینکه اکنون ۸۵ درصد زعفران جهان در ایران تولید می شود، افزود: با این حجم از تولید زعفران حق مسلم ما است که پایه گذار بورس جهانی زعفران باشیم و قیمت پایه جهانی این محصول را تعیین کنیم.

هاشمی با اشاره به انواع زعفران آماده عرضه در بورس کالا، اظهار کرد: انواع زعفران های آماده عرضه در بورس شامل؛ ۱۰۰ کیلوگرم زعفران ممتاز رشته ای بریده (نگین)، ۱۰۰ کیلوگرم زعفران رشته ای بریده ممتاز (شبه نگین یا سرگل)، ۱۰۰ کیلوگرم زعفران رشته ای درجه یک (پوشال مرغوب) و در نهایت ۱۰۰ کیلوگرم زعفران رشته ای درجه دو (پوشال معمولی) است.

به گفته رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران؛ قیمت انواع زعفران آماده عرضه، زمان عرضه در بورس کالا اعلام می شود.

هاشمی با تاکید بر اینکه عرضه زعفران در بورس کالا راهگشای توسعه بازارهای صادراتی است افزود: با آغاز عرضه زعفران در بورس، موجب منافع تولید کننده و فعالان در بازار زعفران و شاهد ساماندهی صادرات زعفران و پایان یافتن نقش سود جویان از دلالی این محصول ارزشمند خواهد شد.

وی اظهار کرد: با این روش کنترل و تثبیت قیمت زعفران در دست ما خواهد بود و اگر هر زمان لازم باشد جلوی صادرات زعفران را خواهیم گرفت چرا که باید همه این موضوع را درک کنند که تولید کننده ایرانی باید قیمت جهانی زعفران را تعیین کند نه دلالان و سود جویان که تنها به دنبال منافع خود هستند.

هاشمی از اجرای طرح خرید توافقی زعفران برای حمایت از کشاورزان و زعفران کاران توسط تعاون های روستایی به عنوان یک تجربه مثبت یاد کرد و افزود: زعفران های خریداری شده در شرایط استاندارد نگهداری می شوند و از کیفیت بسیار مطلوبی برخودار هستند.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران ادامه داد: این زعفران ها همگی با برند ملی ایران عرضه خواهند شد و معرف کیفیت و محصول برتر زعفران ایرانی در جهان می شوند.

اوسط هاشمی در پایان از کشاورزان و تولید کنندگان زعفران به عنوان تعیین کننده وضعیت زعفران ایران در بازار جهانی یاد کرد و افزود: تولید کنندگان با استاندارد سازی و رعایت بهداشت در تولید محصول خود می توانند با تدوین یک الگوی مدرن حقوق مشتری را در بازارهای جهانی رعایت و از آن طرف نیز خریداران نیز به استقبال این محصول خواهند رفت.

به گزارش اقتصاد آنلاین، گردش مالی و ارزش افزوده زعفران در بازار جهانی ۸ میلیارد دلار است که عملا ایران به عنوان بزرگترین تولید کننده این محصول سهم چندانی از این بازار ندارد.

منبع : اقتصاد آنلاین – مورخ ۱۳۹۶/۱۲/۰۴

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.