فرآوری محصول زعفران ضرورتی مغفول مانده است

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: فرآوری محصول ارزشمند و راهبردی زعفران در داخل کشور ضرورتی می باشد که تاکنون مغفول مانده است.

مجتبی مزروعی روز پنجشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: بیش از ۱۲۰ واحد بسته بندی زعفران در خراسان رضوی گرچه فعالیت مناسبی دارند اما تمام این واحدها محصول را به صورت خام بسته بندی می کنند.
وی ادامه داد: این در حالی است که باید با هدف آورده اقتصادی بیشتر و استفاده کامل از تمام ظرفیتهای این محصول ارزشمند، در زمینه فرآوری زعفران اقدام نمود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: در زمینه فراوری محصول زعفران بسیار مختصر و در حد تولید چای و برخی نوشیدنیهای زعفرانی فعالیتهایی انجام شده اما در بسیاری از زمینه های فعالیت در این حوزه هنوز اقدامی نشده است.
وی افزود: این در حالی است که باید به فکر تولید فرآورده های جدید از زعفران باشیم که شامل نوشیدنیهای جدید، اسانس گیری، طعم گیری و تولید محصولات با اندازه های مختلف و با توجه به ویژگیهای زعفران از جمله شادی آفرینی آن است.
مزروعی ادامه داد: مراکز دانشگاهی باید به صورت علمی و موثر کار پژوهشی و آزمایشگاهی در زمینه خواص و مواد معدنی زعفران انجام دهند تا بتوان عایدات اقتصادی بیشتری در این حوزه کسب کرد.
وی گفت: آماده ایم که با کشورهای پیشرفته به منظور ایجاد واحدهای فراوری زعفران در ایران وارد مذاکره و تعامل شویم.
سطح زیر کشت زعفران در خراسان رضوی ۸۶ هزار هکتار است. پیش بینی می شود امسال حدود ۳۰۰ تن محصول از این سطح برداشت شود. فعالیت در حوزه تولید زعفران برای ۱۳۱ هزار نفر در خراسان رضوی به صورت مستقیم اشتغال ایجاد کرده است.
بیش از ۹۰ درصد زعفران تولیدی ایران محصول مزارع استانهای خراسان رضوی و خراسان جنوبی است.

منبع : خبرگزاری ایرنا – مورخ ۱۳۹۷/۰۸/۲۴

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.