زعفران برخی شهرها بنام قائنات به فروش می‌رسد

نماینده مردم قائنات در مجلس با بیان اینکه زعفران برخی شهرها بنام قائنات به فروش می‌رسد، گفت: عدم ورود شرکت‌های دانش بنیان به فرآوری زعفران مانعی برای ارزآوری بهینه در این راستا است.
فرهاد فلاحتی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره وضعیت زعفران در کشور، گفت: کیفیت زعفران قائنات از نظر وضعیت استاندارد تولید حفظ شده است و این امر موجب می‌شود زعفران دیگر مناطق کشور نیز به نام زعفران قائنات بفروش برود.

نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ممانعتی برای تولید زعفران در مناطق مختلف کشور وجود ندارد؛ اما چرخه کامل زعفران در کشور نیازمند تعریف است زیرا متاسفانه چرخه زعفران در کشور به طریق کامل وجود ندارد.

وی ادامه داد: صادرات زعفران بر مبنای توسعه فرآوری این محصول ناب می‌بایست شکل بگیرد تا بتوان از محصولی همچون زعفران درآمد با ارزش افزوده کسب کرد.

فلاحتی افزود: ارائه زعفران قائنات با بسته بندی شکیل می‌تواند، طلای سرخ را با ارزش افزوده بالا در عرصه بین المللی به فروش برساند بنابراین باید نگاه ویژه به صنایع تبدیلی و فرآوری محصول داشته باشیم.

وی ادامه داد: زعفران قائنات توان و ظرفیت بالا برای حضور در بازارهای اروپایی و آسیایی دارد تا بتوان در این راستا درآمدزایی بهینه ایجاد کرد؛ اما متاسفانه هنوز زعفران ناب ایرانی بر روی دست کشاورزان می‌ماند.

روش کاشت، داشت و برداشت زعفران در کشور ما هنوز سنتی است

نمانیده مردم قائنات در مجلس تصریح کرد: فرآوری زعفران در کشور به نحو مطلوب شکل نگرفته است و این در حالی است که سیستم دانش بنیان کشور جدی به این عرصه ورود نکرده است و از همین رو کاشت، داشت و برداشت زعفران در کشور ما سنتی است؛ بنابراین باید فکر اساسی برای محصولی همچون زعفران کرد.

وی ادامه داد: وزارت کشاورزی در زمینه زعفران نظارت جدی کند تا بتوان زعفران را با برند شناخته شده اقتصادی در دنیا معرفی کند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه زعفران برخی شهرها بنام قائنات بفروش می‌رسد یادآور شد: عدم ورود شرکت‌های دانش بنیان به فرآوری زعفران مانعی برای ارز آوری بهینه در این راستا است.

منبع : خبرگزاری خانه ملت – مورخ ۱۳۹۷/۰۲/۲۴