قاچاق زعفران ایرانی این‌بار به چین/ حباب قیمت زعفران شکست

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

عضو شورای ملی زعفران گفت: این‌بار قاچاقچیان زعفران ایرانی مسیر چین را در پیش گرفته اند و اقدام به انتقال این محصول ارزشمند به یکی از دورترین کشورهای آسیایی می‌کنند.

علی حسینی در گفتگو با اقتصاد آنلاین با بیان اینکه چین نیز به لیست کشورهای که زعفران ما را با نام خود صادر می کنند افزوده شده است، اظهار کرد: متاسفانه شاهد رشد خروج غیر رسمی زعفران از کشور درپی اعمال قوانین سختگیرانه برای تسویه ارزی هستیم.

وی ادامه داد: کشورهای مانند چین از شرایط به وجود آمده برای ارزش پول ملی ایران و سخت تر شدن صادرات برای تجار استفاده و زمینه های خروج غیر رسمی زعفران به کشور خود را فراهم کرده اند.

حسینی نسبت به ادامه این روند هشدار دارد و افزود: به زودی شاهد کاهش آمار خروج رسمی زعفران از مبادی قانونی خواهیم بود.

این عضو شورای زعفران با تاکید بر اینکه خوشبختانه حباب قیمت زعفران شکسته شده است، افزود: یک ماه قبل از شروع برداشت زعفران نو هر کیلوگرم از این محصول تا قیمت ۱۴ میلیون تومان به فروش رسید، اما با ورود زعفران نو به بازار حباب قیمت شکسته و اکنون هرکیلوگرم از این محصول با قیمت  ۵/۵ تا ۱۱ میلیون تومان معامله می شود.

حسینی در پایان قیمت با بیان اینکه مدت هاست قیمت هر کیلو گرم زعفران ایرانی در بازار جهانی بدون تغییر مانده، گفت: هر کیلوگرن زعفران ایرانی در بازار جهانی همچنان ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار معامله می شود.

منبع : خبرگزاری اقتصاد آنلاین – مورخ ۱۳۹۷/۹/۱۸

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.