قاچاق زعفران علت کاهش ۴ درصدی صادرات

غلامرضا میری در گفت‌وگو با خبرنگار ذاکرنیوز در مشهد مقدس اظهار داشت: مقصد بیشتر این محصولات قاچاق کشورهای افغانستان و امارات متحده عربی هستند.

وی با بیان اینکه در این کشورها به کیفیت زعفران توجه چندانی نمی‌شود، تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که در حوزه صادرات زعفران وجود دارد مالیات و دارایی بوده که برای فعالان این بخش مشکلاتی را به وجود آورده و سبب افزایش تمایل آنها به قاچاق شده است.

نایب رئیس شورای ملی زعفران بیان کرد: با توجه به اینکه زعفران در افغانستان و امارات متحده عربی به صورت قاچاق وارد می‌شود و کیفیت اهمیت چندانی ندارد در برخی از موارد دیده شده با اضافه کردن برخی از مواد مختلف و انجام تقلبات وزن زعفران را افزایش داده و به فروش می‌رسانند.

میری با اشاره به افزایش سطح زیر کشت زعفران در سال زراعی جاری، خاطرنشان کرد: هم اکنون از استان‌های دیگر برای خرید پیاز به خراسان‌رضوی مراجعه می‌کنند و در تمام  کشور برای کشت زعفران برنامه‌ریزی کرده‌اند.

وی افزود: علاوه بر افزایش سطح زیر کشت زعفران، بارندگی‌هایی که امسال رخ داد سبب شده که محصول دهی بسیار بالاتر رفته و شاهد هستیم که وزن پیازهای زعفران به حدود ۵۰ گرم رسیده‌اند بنابراین، پیش بینی این است که محصول برداشتی نیز افزایش قابل توجهی داشته باشد./

منبع : خبرگزاری ذاکر- مورخ ۱۳۹۵/۰۴/۲۰