قاچاق طلای سرخ ایرانی این بار به چین/ضعف در رایزنی ها علت اصلی قاچاق زعفران است

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

یک مقام مسئول گفت: اگر چه صادرات طلای سرخ ایرانی به هند و‌ چین ممنوع نیست، اما به دلیل اخذ تعرفه این محصول قاچاق می شود.

علی حسینی عضو شورای ملی زعفران در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه موضوع قاچاق زعفران به چین‌ مربوط به امسال و سال گذشته نیست، اظهار کرد: اگر چه صادرات طلای سرخ ایرانی به هند و‌چین ممنوع نیست، اما به دلیل اخذ تعرفه بالا و مقررات سخت گیرانه‌ از سوی دولت ها برای ورود زعفران‌ ایرانی سالهاست که بحث قاچاق به این دو کشور مطرح است.

وی افزود: تجار چینی برای دور زدن مقررات و عدم‌ پرداخت عوارض به دولت خود، از طریق کشورهای دیگر زعفران ایرانی را قاچاق می کنند.

حسینی ضعف در رایزنی با دولت ها را از علل اصلی قاچاق زعفران دانست و‌گفت: ضعف در رایزنی ها موجب شده تا نتوانیم این دو کشور را قانع کنیم که تعرفه ورود کالاهای ایرانی از جمله زعفران را کاهش دهند و در مقابل دولت ما تعرفه متقابل ورود برخی کالاها از این دو کشور را تقلیل دهد تا بتوانیم تبادل متقابل داشته باشیم.

عضو شورای ملی زعفران ادامه داد: طبق اعلام معاون وزیر جهاد رایزنی با دولت هند برسر کاهش نرخ تعرفه و حذف مقررات سخت گیرانه ورود کالای ایرانی به کشورشان صورت گرفت، اما هندی ها با این موضوع موافقت نکردند.

وی با اشاره به اینکه ایران با کاهش واردات تعرفه کالاهای هندی موافقت نکرده است، بیان کرد: با توجه به آنکه تجارت و همکاری با کشورها باید متقابل باشد، از این رو دولت چین و هند با کاهش تعرفه و حذف مقررات سخت گیرانه باید فشار را از دوش واردکنندگان بر دارد تا صادرات روند عادی خود را طی کند.

حسینی با اشاره به اینکه صادرات به روال عادی به نفع کشورهاست، اظهار کرد: این در حالی است که با قاچاق محصول ضربه مهلکی به صادر کنندگان واقعی وارد می شود چرا که قاچاقچیان هیچ تعهدی نسبت به بازگشت ارز و پرداخت عوارض و حقوق گمرکی ندارند.

وی  در پایان در پاسخ به این سوال که آیا استمرار قاچاق زعفران تاثیری بر میزان تولید دارد، تصریح کرد: استمرار قاچاق طلای سرخ ایرانی تاثیری در تولید و قیمت ها در بازار ندارد و تنها ادامه این روند چالش پیمان سپاری ارزی و رسمی را به همراه دارد.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان – مورخ ۱۳۹۷/۱۰/۰۶

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.