قاچاق پیاز زعفران بلای جان طلای سرخ

ادامه روند بی توجهی های مسئولان به پدیده شوم قاچاق پیاز زعفران به رقبای کشورمان، سر سخت تر از قبل می شوند و روزی می رسد که تولید این محصول دیگر صرفه اقتصادی برای کشاورز ندارد.

 زعفران یکی از محصولات استراتژیک کشاورزی در کشورمان محسوب می شود که اگر به آن بها داده شود قطعا پتانسیل های بالقوه آن جهت صادرات به بالفعل تبدیل می شود، اما مسایل و موضوعات مختلفی دست و پای این صنعت را بسته و از سرخی آن کاسته است.
براساس این گزارش قاچاقچیان که همواره منافع خود را بر هر امری ترجیح می دهند نیز سعی برآن دارند که با قاچاق پیاز زعفران و عرضه آن در بازار های جهانی آتشی بر جان تولید زعفران کشور بیندازند.
حال جای سوال است که چرا مسئولین مربوطه با وجود نقش پر اهمیت این محصول در بازارهای صادراتی ایران توجه چندانی به این مسئله ندارند؟
بطوریکه این روزها در سایه غفلت مسئولان پیاز طلای سرخ ایرانی در جیب ها و چمدان ها در حال خروج از مرزهای کشور است.
علی حسینی عضوشورای ملی زعفران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: در سال جاری به گفته کشاورزان بیش از ۳۰۰ تن زعفران در دو استان خراسان رضوی و جنوبی تولید شده و قاچاق پیاز زعفران می تواند آسیب های کوتاه مدت و بلند مدت در بخش تولید این محصول وارد کند زیرا با توجه به مصرف محدود زعفران،توسعه افسار گسیخته آن می تواند منجر به کاهش قیمت سود تولیدکنندگان شود.
لازم به ذکر است که چندی پیش مدیر کل دفتر مبارزه با ستاد قاچاق کالا و ارز، از کشف محموله ۵۰ هزار کیلوگرمی قاچاق پیاز زعفران خبر داد و این رقم را برای قاچاق پیاز زعفران بسیار بالا عنوان کرده بود.
نکته حائز اهمیت در این میان آن است که برخی مسئولین اظهار دارند که قاچاق پیاز زعفران بیش از این رقم است و حال لازم است که مسئولان مربوطه از خواب غفلت بیدار شوند و از خروج بی حد و حصر این محصول از مرزها جلوگیری کنند زیرا دود قاچاق بی حساب و کتاب پیاز طلای سرخ تنها به چشم کشاورزان خواهد رفت.
عضو شورای ملی زعفران ادامه داد: با توجه به صدها هکتار کشت زعفران در افغانستان باید گفت که ۹۹ درصد پیاز این محصول از کشور ما قاچاق شده و از طرفی دیر یا زود افغانستان رقیب جدی برای زعفران ما در دنیا به شمار می رود که در این میان لازم است که با اقدامات جدی قاچاق این محصول مهار شود.
حسینی با اشاره به قاچاق پیاز زعفران گفت: با توجه به اینکه توسعه کشت این محصول در افغانستان بسیار بالاست لازم است که وزارت جهاد کشاورزی که متولی این امر است از توسعه افسار گسیخته خروج این محصول در مرزها جلوگیری کند.
وی یادآورشد: ایران به لحاظ موقعیت جغرافیایی دارای ظرفیت ها و پتانسیل بالایی است و از طرفی با وجود آنکه به گفته کشاورزان امسال بیش از نیاز کل دنیا تولید داشته، لازم است که برنامه مدونی برای توسعه کشت خود داشته باشیم.
حسینی تصریح کرد: در واقع موضوع قاچاق پیاز زعفران مربوط به امسال و سال های گذشته نیست بلکه این موضوع سال ها است که در کشور اتفاق می افتد اما با توجه به افزایش تولید این محصول در کشور بایستی موضوع زعفران را به گونه ای مدیریت کنیم که تمایل برای توسعه کشت زعفران در مراکز نزدیک کشور ما وجود نداشته باشد.
 شکی نیست که با ادامه روند بی توجهی های مسئولان به پدیده شوم قاچاق پیاز زعفران رقبای کشورمان سر سخت تر از قبل می شوند و روزی می رسد که تولید این محصول دیگر صرفه اقتصادی برای کشاورز ندارد./
منبع : باشگاه خبرنگاران جوان – مورخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۶