قاچاق پیاز زعفران ایران به چین و افغانستان تهدیدی جدی برای زعفران ایران

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

کشورهای اسپانیا و امارات با تغییر در بسته بندی زعفران ایرانی بعنوان محصول خودشان این طلای سرخ ایرانی را به کشورهای دیگر صادر می‌کنند.

زعفران بعنوان کالای غیرنفتی نقش مهمی در صادرات ایران دارد بطوری که ایران ۹۶ درصد از زعفران مصرفی دنیا را تامین می‌کند که ۹۲ درصد سهم تولید زعفران مختص به خراسان رضوی و خراسان جنوبی است و ۸ درصد دیگر از تولید این محصول سهم استان های دیگر است.

هر ساله در ایران به سطح زیر کشت زعفران افزوده می‌شود، سال ۹۳، ۸۳ هزار هکتار زمین زعفران در ایران وجود داشت که این سطح در سال ۹۵ به ۱۰۵ هزار هکتار و در حال حاضر به ۱۰۷ هزار هکتار رسیده است، علت این افزایش سالیانه را می‌توان به گسترش خشکسالی در ایران اشاره کرد که بسیاری به کاشت زعفران روی آورده‌اند.

در یازده ماهه سال ۹۶، ۲۰۶ تن زعفران به ارزش ۲۸۶ میلیون دلار از ایران به کشورهای دیگر صادر شد که در مقایسه با سال ۹۵ رشد ۱۸ درصدی و از نظر وزنی رشد ۱۷/۵ درصدی داشته است.

از خریدارن زعفران ایرانی می‌توان به امارات، انگلستان، آلمان، چین، فرانسه، پاکستان، قطر، بحرین، ایتالیا، سنگاپور و فیلیپین اشاره کرد.

در این میان کشورهای اسپانیا و امارات با تغییر در بسته بندی زعفران ایرانی بعنوان محصول خودشان این طلای سرخ ایرانی را به کشورهای دیگر صادر می‌کنند.

به غیر از ایران ۷ الی ۸ کشور دیگر هم زعفران تولید و صادر می‌کنند که برخی از آنها رقیب بازار زعفران ایران هستند.

قاچاق پیاز زعفران ایران به چین و افغانستان تهدیدی جدی برای زعفران ایران است که طبق گفته کارشناسان تنها راه حل این معضل شناسنامه‌دار کردن محصول و افزایش بازارهای صادراتی است.

در حال حاضر قیمت هرکیلو گرم از زعفران ایران در بازار جهانی ۹۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار است.

منبع : پایگاه تحلیلی خبری صنعت و معدن – مورخ ۱۳۹۷/۰۳/۱۰

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.