قاچاق پیاز زعفران عاملی برای انتقال ژنتیک زعفران ایرانی

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: قاچاق پیاز زعفران به بهانه کاهش کشت خشخاش به افغانستان ذخائر ژنتیکی کشور ما را در این عرصه با تهدید روبرو کرده است.
 عباس پاپی زاده در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره وضعیت محصولی همچون زعفران، گفت: کشورما در زمینه تولید زعفران در جهان  رتبه اول  را دارد اما رتبه اول صادرات زعفران به کشورهای اروپایی در اختیار  ما نیست.

نماینده مردم دزفول درمجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: اسپانیا با واسطه یا  بی واسطه به طریق غیرفرآوری  یا بسته بندی شده محصول  را از ایران دریافت می کند؛ اما پس از  پروسه کوتاه مدت با یک بسته بندی استاندارد در راستای تبلغیات گسترده زعفران ایرانی را در محورهای صادرات  قرار می دهد.

پاپی زاده افزود: بسیاری از کشورها تصورمی کنند این نوع زعفران متعلق به کشور اسپانیا است،اما واقعیت  این است که بالای ۸۰ درصد زعفران تولیدی در جهان متعلق به ایران است.

وی ادامه داد: متاسفانه برنامه منسجم در زمینه محصولی همچون زعفران  ایجاد نشده است؛بنابراین روند کنونی در زمینه محصولی همچون زعفران رضایت بخش نیست.

پاپی زاده افزود: زعفران زمانی که با ارزش افزوده صادر شود؛ بدیهی است که ارزش های اقتصادی چند برابری را نسبت به صادرات خام ایجاد می کند و این درحالی است باید با برنامه ریزی محصول به طریق خام از کشور صادر نشود.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه ایران بزرگترین تولیدکننده زعفران در جهان به شمار می آید، گفت: قاچاق پیاز زعفران به بهانه ی کاهش کشت خشخاش به افغانستان ذخائر ژنتیکی  ما را در این عرصه با تهدید روبرو کرده است./

منبع : خبرگزاری مجلس شورای اسلامی (خانه ملت) – مورخ ۱۳۹۵/۰۸/۱۷

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.