قیمت تمام شده ی زعفران به ارزش واقعی نزدیک می شود/ زمین های کشاورزی تا دو برابر ظرفیت کشت دارند

عضو شورای ملی زعفران گفت: با توجه به کاهش نرخ ارز، قیمت تمام شده‌ی زعفران با کاهش چشم گیری روبرو بوده است و به ارزش واقعی خود نزدیک می‌شود.

علی حسینی در گفتگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان در خصوص آخرین وضعیت برداشت زعفران در کشور گفت: هر ساله به طور طبیعی در کشور شاهد افزایش ۱۰ درصدی کشت زعفران هستیم به عبارتی میانگین برداشت در هر دوره‌ ده ساله به دو برابر افزایش می‌یابد.

وی با بیان اینکه متاسفانه میزان کاشت پایین‌تر از سطح انتظار قرار دارد اظهار کرد: سالانه از هر هکتار زمین کشاورزی، ۴ کیلوگرم زعفران برداشت می‌کنیم در صورتی که با مدیریت صحیح وزارت جهاد کشاورزی و سازمان‌های ذی ربط و همچنین افزایش سطح آموزش‌ها برای کشاورزان می‌توان این میزان را تا حدود دو برابر افزایش داد.

عضو شورای ملی زعفران خاطر نشان کرد: حدود ۱۲۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در نقاط مختلف کشور آماده‌ی برداشت هستند، که عمده‌ آنها در خراسان رضوی و جنوبی قرار دارد، با این وجود پیش بینی می‌شود که در سال جاری نزدیک به ۴۰۰ تن زعفران در کشور برداشت خواهد شد.

وی ادامه داد: زعفران نو از ۲۰ مهر وارد بازار می شود و پیش بینی ما عرضه با قیمت هر کیلوگرم ۷ تا ۸ میلیون تومان است.

علی حسینی با بیان اینکه در حال حاضر در بازار داخلی، زعفرانِ سال گذشته معامله می شود، اظهار کرد: قیمت روز معامله زعفران کهنه در بازار داخلی ۹ تا ۱۰ میلیون تومان است. وی تاکید کرد: معامله زعفران ایرانی در بازار جهانی تقریبا متوقف شده است. حسینی چشم داشت مشتریان خارجی برای ورود زعفران سال جاری به بازار را دلیل توقف معاملات در بازار صادراتی عنوان کرد. این عضو شورای ملی زعفران با بیان اینکه انتظار می رود بازار پیش روی زعفران ایرانی در سال جاری متعادل و پر رونق باشد، در پایان از باقی ماندن ۳۰ تا ۴۰ تن زعفران کهنه در انبار دلالان خبر داد.

حسینی در خصوص جایگاه زعفران ایران در جهان تصریح کرد: در حال حاضر زعفران ایران در میان رقبای جهانی از بالا‌ترین سطح کیفی برخوردار است، در طول زمانی که کشور ایران در رتبه‌ اول بزرگترین تولیدکننده و صادر کننده‌ی زعفران در جهان قرار داشته است، قیمت‌های تمام شده، هم برای فروشنده و هم برای خریدار مقرون به صرفه بوده است و امیدواریم که نوسان قیمت‌ها در کشور کاهش یابد تا رقبا فکر رقابت با ایران را از ذهن خود دور کنند.

وی در انتها متذکر شد: نهاد‌هایی که برای خرید زعفران به نفع کشاورزان وارد این بازار شدند یکی از اهدافشان کنار گذاشتن دلال‌ها بود که متاسفانه عملکرد آن‌ها برای دسترسی به این هدف نادرست بوده و این موجب شد تا دلالان با شیوه‌ها و طیف‌های جدیدی به بازار فروش ورود کنند.

منبع : خبرگزاری میزان – مورخ ۱۳۹۷/۰۷/۱۷