قیمت جهانی زعفران ایران نصف شد/ اشتباه بزرگ محاسباتی وزارت کشاورزی در تنظیم بازار

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

عضو شورای ملی زعفران گفت: با کاهش ارزش ریال در برابر دلار مشتریان خارجی قیمت خرید هر کیلوگرم زعفران ایرانی را تا ۶۰۰ یورو کاهش دادند. 

علی حسینی در گفتگو با خبرنگار آریا بازار با بیان اینکه مشتریان خارجی سال گذشته در همین زمان هر کیلوگرم زعفران ایرانی را ۱۲۰۰ یورو می خریدند، افزود: مشتریان خارجی زعفران ایرانی با سوء استفاده از شرایط به وجود آمده برای اقتصاد کشور قیمت خرید این محصول را به نصف کاهش داده اند.
وی ادامه داد: از سوی دیگر وزارت جهاد کشاورزی با اشتباه محاسباتی خود در تنطیم بازار قیمت این محصول را در داخل کشور افزایش داد که زیان بزرگی را برای این بخش در پی خواهد داشت.
حسینی با اشاره به ورود تعاون روستایی به خرید حمایتی زعفران و افزایش قیمت آن در بازار داخل، توضیح داد: افزایش قیمت این محصول در داخل با دخالت تعاون روستایی همزمان با کاهش نرخ خرید آن در بازار جهانی، آینده بازار این محصول را به مخاطره انداخته است.
وی اضافه کرد: همچنین اجبار تجار به تصویه ارز صادراتی با نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی موجب شده آینده خوبی برای صادرات این محصول متصور نباشیم.
به گفته این عضو شواری ملی زعفران، آمار رشد صادرات در ۳ ماه نخست سال جاری به دلیل کاهش قیمت و به تبع آن افزایش حجم خروج زعفران از کشور بوده است و نباید آن را به رونق بازار خارجی این محصول تعبیر کرد.
حسینی تنها راهکار نجات آینده بازار جهانی زعفران کشور را کاهش هزینه تولید و افزایش تولید در واحد سطح با بهبود بهره‌وری دانست تا به این ترتیب با فراهم نمودن امکان افزایش حجم صادرات، خلاء کاهش نرخ جبران شود.

منبع : خبرگزاری آریا بازار – مورخ ۱۳۹۷/۰۵/۱۳

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.