قیمت زعفران واقعی شده است/ معاملات آتی، قوت قلب زعفران کاران

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: عرضه زعفران در بورس و راه اندازی معاملات آتی این محصول صادراتی، ضمن ایجاد شفافیت و واقعی شدن قیمت ها، دست واسطه‌ها را از بازار این محصول ارزشمند و رسیدن به سود‌های باد آورده کوتاه کرده است.

سید راضی نوری عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفتگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، با اشاره به سختی‌های تولید و برداشت زعفران در کشور بیان کرد: زعفران که با زحمات زیاد تولید و برداشت می‌شود همواره سود‌های بالایی را نصیب واسطه‌ها می‌کرد که از چند ماه قبل عرضه زعفران در بورس کالا کلید خورده و در ادامه راه معاملات آتی این محصول هم راه اندازی شده است؛ با این اتفاق شاهد شفافیت و واقعی شدن قیمت‌ها هستیم تا زعفران کاران نیز از ارزش واقعی محصول خود مطلع شوند.
وی در ادامه افزود: زعفران کاران با فروش محصولاتشان با قیمت واقعی در بورس و همچنین وجود یک چشم اندازی قیمت از طریق قرارداد‌های آتی، می‌توانند بر تولید سرمایه گذاری بیشتری داشته باشند و تولید محصول زراعی خود را توسعه دهند.
این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس تاکید کرد: معاملات آتی زعفران، قوت قلبی برای کشاورزان است که می‌توانند با یادگیری قواعد بازار آتی، با خیال آسوده محصول خود را حتی قبل از برداشت در این بازار به فروش برسانند و نگرانی از بابت دریافت وجه محصول خود نداشته باشند.
نوری با اشاره به نوسان قیمت ارز گفت: باتوجه به نوسانات قیمت ارز، قیمت زعفران به عنوان کالای صادراتی با افزایش مواجه شده که با توجه به شفافیت قیمت ها، امکان مانور واسطه‌ها در این بازار کاهش یافته است.
به گفته وی، ۹۵ درصد زعفران دنیا در ایران تولید می‌شود و بر اساس بررسی‌ها تقریبا ۶۵ درصد بازار زعفران در اختیار ایران است و این موضوع باعث شده است که کالای ایرانی به کشور‌های دیگر ارسال و با برند‌های دیگر عرضه شود؛ به این ترتیب برنامه ریزی دقیق برای ارتقاء جایگاه زعفران به عنوان یکی از معرف‌های بازار ایران لازم و ضروری است.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در انتها خاطر نشان کرد کرد: بورس کالا شفافیت و رقابت را در بازار زعفران ایجاد می‌کند و مسئولان و فعالان باید زمینه را برای توسعه معاملات طلای سرخ را فراهم کنند.
منبع : خبرگزاری میزان – مورخ ۱۳۹۷/۰۴/۱۰
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.