قیمت گل زعفران نوسان قابل توجهی ندارد

مشاور رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در خصوص نوسانات قیمت گل زعفران در بازار بیان کرد: امسال نوسانات قابل توجهی در این زمینه وجود نداشته و قیمت هر کیلو گل زعفران حدود ۵۳ هزار تومان و قیمت نگین زعفران در حدود ۶۲۰۰ تومان تعیین شده است.

سیدحمیدرضا جوادی در گفتگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: در ایامی که حجم برداشت زعفران بیشتر می‌شود، قیمت‌ها کاهش می‌یابد. در واقع قیمت زعفران به میزان برداشت محصول وابسته است.
 وی افزود: همچنین سازمان تعاون روستایی به جهت کنترل قیمت زعفران در بازار اقدام به خرید محصول از تولید کنندگان می‌کند. به دلیل اهمیت این محصول در بازار استان و اینکه خاستگاه اصلی تولید زعفران استان خراسان است، کارگروهی در جهت سامان گرفتن تولید و عرضه تشکیل شده که مدیران سایر استان‌های خراسان جنوبی و شمالی نیز در آن حضور داشته‌اند.
مدیر تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با بیان اینکه طرح یاد شده در واقع ایجاد زنجیره‌های محصولی است که شامل شناسایی و در کنار هم قرار گرفتن تمام حلقه‌ها  از تولید تا صنایع تکمیلی و صادرات می‌شود، عنوان کرد: همچنین اساتید دانشگاه در جهت کاهش هزینه‌های تولید و افزایش عملکرد این محصول با ما همکاری خواهند داشت و قرار است امور تحقیقاتی در زمینه تولید زعفران نیز توسط این اساتید صورت گیرد.
افزایش ۵ تا ۱۰ درصدی برداشت زعفران
 نقیبی، مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، در خصوص برداشت محصول زعفران در سال جاری گفت: با توجه به اینکه برداشت زعفران هنوز به مرحله پایانی نرسیده اما شاهد افزایش تولید نسبت به سال قبل هستیم.
 وی ادامه داد: پیش‌بینی نهایی در خصوص میزان برداشت زعفران زود است و میزان تولید زعفران به شدت تابع آب و هوا بوده، با این حال تاکنون ۵۰ درصد برداشت کلی صورت گرفته است.
 مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی اظهار کرد: هر زمان که قیمت محصول از حد نصاب خود پایین بیاید، سازمان تعاون روستایی در جهت کنترل بازار وارد خواهد شد. این سازمان از هفته گذشته آمادگی خود را در خصوص خرید محصول از تولیدکنندگان زعفران اعلام نموده است.
منبع:سایت تی نیوز