مرکز رشد زعفران در فاروج ایجاد می شود

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

سرپرست فرمانداری فاروج گفت: «مرکز رشد زعفران» پیش از ایجاد «پژوهشکده زعفران» در این شهرستان خراسان شمالی راه اندازی می شود.

به گزارش ایرنا، فروردین سال ۹۷ راه اندازی پژوهشکده زعفران در شمار مصوبات نشست کارگروه تخصصی امور اقتصادی خراسان شمالی در فاروج قرار گرفت.
مسعود صادق در خصوص سرانجام این مصوبه به خبرنگار ایرنا گفت: مراحل اداری گرفتن مجوز پژوهشکده زعفران طولانی و زمان بر و نیازمند مقدمات زیادی است و برای حصول زودتر نتیجه راه اندازی مرکز رشد زعفران در دستور کار قرار گرفته است.
وی اظهار داشت: واحد دانشگاه پیام نور شهرستان فاروج در ساختمان دو طبقه با سه هکتار زمین کشاورزی مرغوب ظرفیتی است که می تواند به کمک راه اندازی مرکز رشد زعفران بیاید و با توجه به موافقت مدیر دانشگاه های پیام نور استان با ایجاد این مرکز در فضای دانشگاه، روند در حال پیگیری است.
وی با اشاره به کاهش دانشجوی واحد پیام نور شهرستان مثل بسیاری از واحدهای دیگر افزود: هر چند در حال رایزنی برای گرفتن مجوز ایجاد یک تا ۲ رشته جدید در دانشگاه هستیم اما، در صورت تحقق آن، باز هم ۵۰ درصد ظرفیت این واحد بلااستفاده است.
وی یکی از ملزومات ایجاد مرکز رشد را، داشتن گلخانه عنوان کرد و بیان داشت: البته طرح مرکز رشد زعفران هنوز خام است در بخش مجوزها با مشکلی مواجه نیستیم اما ضروری است اعتباری برای ایجاد زیر ساخت های آن مصوب شود.
صادق گفت: پیگیری ها از شورای برنامه ریزی استان برای اختصاص اعتبار به منظور ساخت گلخانه از سوی دانشگاه انجام می شود.
فاروج قطب تولید زعفران در خراسان شمالی است.
سطح زیر کشت زعفران در شهرستان افزون بر ۲ هزار هکتار است، میزان عملکرد این محصول در مزارع شهرستان، ۵۶۰ کیلوگرم گل در هر هکتار و از این مقدار هفت کیلوگرم سرگل برداشت می شود و از هر ۶۵ تا ۸۰ کیلوگرم گل، یک کیلوگرم سرگل در شهرستان تولید می شود.
تعداد بهره برداران این محصول در شهرستان، سه هزار و ۹۰۰ نفر است.
تعداد واحدهای فرآوری فعال این محصول در شهرستان، ۳ واحد است که ۲ واحد دیگر هم مجوز راه اندازی دریافت کرده و در مرحله تامین تسهیلات و ساخت هستند.

منبع : خبرگزاری ایرنا – مورخ ۱۳۹۸/۰۲/۱۹

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.