مشکلات زعفران، در قاچاق‌ پیاز زعفران خلاصه نمی‌شود

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

نماینده مردم قائنات در مجلس با بیان اینکه پیاز زعفران ایرانی بدون شناسنامه است،گفت: ما هنوز نتوانسته‌ایم برای دفاع از پیاز زعفران ایرانی به عنوان ذخیزه طلای سرخ شناسنامه اختصاصی در نظر بگیریم.

فرهاد فلاحتی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره وضعیت تولید و قاچاق پیاز زعفران به کشور، گفت: یکی ازمشکلات اساسی زعفران ایرانی که به عنوان محصول استراتژیک در جهان شهرت دارد، این است که ما نتوانستیم خودمان را با استانداردهای بین المللی زعفران تطبیق دهیم.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه پیاز زعفران ایرانی بدون شناسنامه است، تصریح کرد: ما هنوز نتوانسته ایم برای دفاع از پیاز زعفران ایرانی به عنوان ذخیره ژنتیکی طلای سرخ یک شناسنامه  اختصاصی در نظر بگیریم.

زعفران ایرانی فاقد برند جهانی

فلاحتی با بیان اینکه با وام ۱۶ درصدی نفس فرآوری زعفران را نمی توان گرم کرد، افزود: ما حتی نتوانستیم یک برند مشخص برای زعفرانی ایرانی در عرصه بین الملل به ثبت برسانیم تا کشوری همچون افغانستان از برند زعفران ایرانی سوء استفاده نکند.

نازایی پیاز زعفران توسط  مراکز تحقیقاتی باید عملیاتی می شود 

وی ادامه داد: مراکز تحقیقاتی باید با ورود به ذخیره سازی ژنتیکی پیاز زعفران با روش های علمی پیاز زعفران را نازا می کردند تا بتوان از ژنتیک پیاز طلای سرخ حفاظت کرد، بنابراین زمانی که پیاز زعفران ایرانی را شناسنامه دار نمی کنیم، مشخص است که حفاظت ژنتیکی از طلای سرخ به صورت کارشناسی انجام نمی شود و این در حالی است که نمی توان تنها مقصر خروج پیاز زعفران از کشور را قاچاق دانست.

ضعف مدیریتی در ساختار تولید زعفران مشخص است

فلاحتی افزود: برای بهبود وضعیت جاری زعفران باید ساماندهی کاشت، داشت و برداشت طلای سرخ در اولویت قرار بگیرد زیرا ضعفهای مدیریتی در این بخش مشهود است.

چینی ها پیاز زعفران را وارد افغانستان کردند

وی ادامه داد: فرض کنیم، افغانستان پیاز زعفران ایرانی را استفاده نکرده است، اما در مقابل نیز شاهد این موضوع هستیم که چینی‌ها پیاز زعفران را وارد کشور افغانستان کردند زیرا هم اکنون می توان با روشهای گلخانه ای پیاز زعفران را به نحو مرغوب تولیدکرد.

طلای سرخ در ساختار داخلی هم فاقد شناسنامه است

فلاحتی افزود: زعفران در ساختار داخلی نیز دارای شناسنامه نیست زیرا بطور مثال زعفران در نقاط مختلف کشور از نظر کیفیت متفاوت است بنابراین باید با ایجاد شناسنامه مشخص، محصولات استان های زعفران خیز را به تفکیک درجه تعیین و نرخ زعفران نیز در این راستا قیمت گذاری کرد.

خروج از مشکلات زعفران نیازمند ترسیم لایحه جامع توسط دولت

وی با بیان اینکه هیچ برندی برای زعفران ایرانی تعیین نشده است، تصریح کرد: وزارتخانه‌های کشاورزی و اقتصاد برای برون رفت از مشکلات زعفران یک لایحه جامع به بهارستان بفرستند تا در این راستا قانونی تصویب شود که نگاه به تولید و صادرات زعفران و زرشک بلند مدت شود تا بتوان در بازار جهانی ارز آوری داشت زیرا نمی توان با چند عدد مقاله ،کتاب و مصاحبه، سودی به کشاورزان و تاجران در صنعت کشاورزی رساند.

 مشکلات زعفران خلاصه در قاچاق پیاز نمی شود 

نماینده مردم قائنات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: تمام مشکلات زعفران خلاصه در قاچاق پیاز  زعفران نمی شود بنابراین برای خروج از مشکلات کنونی زعفران باید با رهیافتی های کارشناسی شده، تمام جوانب و مشکلات زعفران را رصد کرد و سپس با ترسیم یک برنامه جامع مشکلات طلای سرخ را برطرف کرد./

منبع : خبرگزاری مجلس – مورخ ۱۳۹۶/۰۶/۲۸

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.