مشکل اساسی زعفران عدم تعریف زنجیره ارزش برای این محصول است

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

سخنگوی کمیسیون صنایع اظهار داشت: در مشکلات منطقه ای، ظرفیتی برای زنجیره ارزش در داخل تعریف نکردیم در صورتیکه اگر منافع همه را در کنار هم ببینیم وضعیت بهتر خواهد شد.

برنامه “صبح و گفتگو” رادیو گفتگو با موضوع طرح جامع زعفران ، با حضور غلامرضا میری رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران و مهندس سعید باستانی سخنگوی کمیسیون صنایع و نماینده تربت در مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

غلامرضا میری به مشکلات زعفران کاران از تولید تا صادرات اشاره کرد و گفت: مشکلات در این حوزه از تولید زعفران شروع می شود. تولیدکنندگان یکسال زحمت می کشند و زمینی را زیر کشت پیاز زعفران می برند به امید اینکه از این طریق امرار معاش کنند ولی متاسفانه هیچ کدام از اینها نمی دانند محصولشان را باید در زمان تولید با چه قیمتی و به چه کسی باید بفروشند.

وی افزود: دلال ها و واسطه ها از موقعیت سو استفاده می کنند و کشاورز هم مجبور است چون می خواهد هزینه آب و کارگر را بدهد نیاز به نقدینگی دارد و می خواهد به هر قیمتی که شده زعفرانش را بفروشد.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران در رابطه با مشکلات موجود در امر صادرات عنوان کرد: زعفران که داریم صادر می کنیم هنوز به روش سنتی چهارصد سال پیش دارد جمع آوری می شود و این برای ما معضلی است. از طرفی صادرات نیاز به حمایت دارد تا صادرکننده بتواند در یک فضای آرام بازارسازی و بازار یابی کند و بازار زعفران و قیمت زعفران از ثباتی برخوردار باشد تا بتواند در کشورهای هدف صادراتی اش با اطمینان خاطر قرار داد ببندد ولی متاسفانه ساختار هیچ یک از اینها آماده نیست.

وی در رابطه با طرح جامع زعفران گفت: این طرح در حدود سال ۸۷ – ۸۸ با همکاری شورای ملی زعفران و وزارت جهاد سازندگی بیش از دو سال کار کرده شد و همه مسایل از تولید تا صادرات در این طرح کاملا دیده شده است.

و با همکاری سازمان جهاد کشاورزی مشهد و شورای ملی عفران به مجلس رفتیم و در کمیسیون به تصویب رسید ولی متاسفانه هم از طریق نمایندگان و هم از طریق وزرا پیگیری نشد. و این طرح اجرا نشد.

در ادامه مهندس سعید باستانی با بیان اینکه زعفران مشکلات منطقه ای و بین المللی دارد، اظهار داشت: در مشکلات منطقه ای، ما ظرفیتی برای زنجیره ارزش در داخل تعریف نکردیم که در آن هم سهم کشاورز و هم سهم کسانی که بسته بندی می کنند، کسانی که در فراوری محصول شرکت می کنند و صادرکنندگان دیده شود. چون منافع همه را در این زنجیره ندیده ایم نزدیک فصل برداشت زعفران، مصاحبه های مختلفی می بینیم که در مورد کاهش قیمت زعفران به دلیل افزایش حجم صحبت می کنند و این یکی از مشکلات در این حوزه است.

سخنگوی کمیسیون صنایع در مجلس افزود: از طرفی در بحث خرید توافقی زعفران که برای منافع بازار است دولت تا چه میزان باید دخالت کند در صورتیکه اگر منافع همه را در کنار هم ببینیم وضعیت بهتر خواهد شد.

وی یکی دیگر از مشکلات را در حوزه صادرات فروش فله ای زعفران مطرح کرد و گفت: ما هنوز در صادرات به بخش بسته بندی های خُرد ورود نکردیم، بالای ۹۰ درصد سهم زعفران ما در دنیا است و کمتر از ۱۰ درصد از ترنول مادی را داریم این یعنی ما زنجیره ارزش را خوب ندیدیم و صادرات فله ای را انجام می دهیم در صورتیکه بهترین داروهای عفونی و یا سرطان سینه از زعفران تولید می شوند بنابراین ما باید این زنجیره را تکمیل می کردیم و از اینها حمایت کنیم./

منبع : رادیو گفتگو – مورخ ۱۳۹۶/۰۸/۲۹

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.