مصرف ۳۰ تا ۴۰ تنی زعفران در ایران

یک عضو اتحادیه صادر کنندگان زعفران گفت: خوشبختانه در بهترین حالت سالانه ۳۰ تا ۴۰ تن از زعفران تولیدی کشور به مصرف داخلی و بقیه باید صادر شود.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، سعید غفار زاده در برنامه «خانه تا کارخانه» رادیو اقتصاد ضمن اشاره به این جمله که “در حال حاضر زعفران در ۲۴ استان کشور کشت می شود”، افزود: تولید محصول مزبور در سال ۹۵ و ۹۶ به ترتیب ۳۵۰ و ۳۳۶ تن بوده است.

وی همچنین اظهار داشت: از مجموع تولید زعفران سال ۹۵ به میزان ۱۰۰ تن در انبارها مانده و هنوز به بازار مصرف عرضه نشده است.

این عضو اتحادیه صادرکنندگان زعفران گفت: ماندگاری طولانی مدت زعفران در انبارها باعث کاهش کیفیت رنگ این محصول می شود.

وی در ادامه افزود: رنگ و بو دو عامل مهم خرید و فروش زعفران در سطح بازارهای بین المللی است بنابراین در بحث صادرات باید به این مولفه ها توجه جدی شود.

غفار زاده ضمن تاکید بر تقویت و حمایت جدی از صادرکنندگان زعفران اظهار داشت: نقش تجارت خارجی در توسعه اقتصادی کشور بسیار قابل توجه است.

وی گفت: زعفران از میان محصولات صادراتی برخوردار از مزیت نسبی به دلیل موقعیت ویژه از لحاظ اشتغال‌زایی در بخش کشاورزی و ایجاد درآمد ارزی قابل‌ توجه برای کشور یک محصول مهم در اقتصاد تلقی می‌شود.

این عضو اتحادیه صادر کنندگان زعفران افزود: زعفران به‌عنوان یک محصول صادراتی با ارزش در اقتصاد ایران و همچنین اقتصاد جهانی است.

وی در ادامه این مصاحبه رادیویی تصریح کرد: دولت هیچ وقت تولیدکننده و بازرگان خوبی نبوده بلکه این امور را باید به بخش خصوصی واگذار کند.

غفار زاده گفت: دولت دوازدهم در دو ماهه گذشته ۲۰۰ میلیارد تومان منابع برای خرید زعفران به تعاونی توسعه وابسته به جهاد کشاورزی اختصاص داده است.

وی افزود: طبق آخرین آمارها با این میزان منابع تاکنون ۷۰ تن زعفران در کشور جهت صادرات خریداری شده است.

این عضو اتحادیه صادر کنندگان زعفران اظهار داشت: چنین طرحی طی سال ۱۳۸۵ در دولت نهم به اجرا در آمد ولی به سرانجام مقصود و مطلوب نرسید بنابراین برنامه فعلی وزارت جهاد کشاورزی نتیجه ای جز شکست نخواهد داشت.

وی همچنین اذعان داشت: دولت نهم ۵۰ میلیارد تومان منابع مالی برای خرید زعفران جهت صادرات به تعاونی توسعه اختصاص داد تا دست دلالان را از این عرصه کوتاه کند.

غفار زاده یادآورشد: بخش دولتی زعفران زیادی در کشور خریداری ولی نتوانست مثقالی از این محصول را روی ریل صادرات قرار دهد و در نهایت امر کالای مورد نظر را به خود صادر کنندگان داخلی فروخت.

منبع : پایگاه خبری آرمان اقتصادی – مورخ ۱۳۹۷/۰۱/۲۰