معامله ۷ کیلو زعفران در بورس کالا پس از یک ماه راه‌اندازی

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به عملکرد بورس کالای زعفران یک ماه پس از راه‌اندازی گفت: طی یک ماه اخیر تاکنون ۷ کیلوگرم زعفران در قالب بورس کالای زعفران معامله شده است.
حمیده صادقی در گفتگو با ایسنا منطقه خراسان، با اشاره راه‌اندازی بورس زعفران در خراسان رضوی اظهار کرد: با توجه به تازه بودن بورس زعفران در قالب گواهی سپرده کالایی، هنوز کشاورزان اطلاع دقیقی از مزایای آن ندارند.
وی ادامه داد: از جمله مزایای ورود زعفران به بورس کالا حذف واسطه‌ها، فروش نقدی، امکان خرید و فروش مستمر و متعدد بدون جابجایی، استفاده از قبض انبار به عنوان وثیقه تسهیلات بانکی،‌ جلوگیری از متضرر شدن کشاورزان، نگهداری زعفران در شرایط استاندارد با هزینه پایین و ارتقاء برند زعفران ایرانی در سطح کشور و جهان و امکان حضور مستقیم خریداران بین المللی در این معاملات است.
صادقی با بیان اینکه حجم معاملات انجام شده در بازه زمانی یک ماهه ۷ کیلوگرم توسط کارگزاری اقتصاد بیدار بوده است، عنوان کرد: این معاملات توسط تعداد انگشت‌ شماری کشاورز عرضه‌ کننده انجام شده است.
این کارشناس مسائل بورس در خصوص بروز برخی انتقادات نسبت به راه‌اندازی این امکان برای فروش زعفران گفت: علت مانع‌ تراشی برخی صادرکنندگان از دست دادن سهم بازار توسط آن‌ها بوده است.
صادقی در خصوص منافع این سبک معامله در قالب بورس کالا اضافه کرد: از جمله منافع معاملات بورس کالا برای کاربران و مصرف‌ کنندگان عادی، اعطای قبض انبار به مردم و تهیه زعفران به قیمت مورد نظر کشاورز در بورس کالا بوده که باعث جلوگیری از نوسانات قیمت می‌شود.
وی بیان کرد: تحویل گرفتن فیزیکی زعفران از درب انبار کمتر از نیم‌ کیلو صورت نمی‌گیرد.
صادقی تاکید کرد: با توجه به این مسایل اقداماتی در جهت فرهنگ‌ سازی و اطلاع‌ رسانی بیشتر برای شکل‌ دهی ذهنیت مثبت در مردم و کشاورزان صورت گرفته است که این اقدامات اعتماد‌ سازی بیشتر را در پی خواهد داشت.
این کارشناس مسایل بورس افزود: همچنین گفتگو با کشاورزان و اتحادیه‌ های روستایی و همچنین برگزاری همایش‌ هایی در این خصوص از دیگر اقداماتی است که برای فرهنگ‌ سازی بیشتر در این حوزه در دست اقدام است./
منبع : خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – مورخ ۱۳۹۵/۱۲/۱۹
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.