مقام افغان از قاچاق زعفران به این کشور خبر داد

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

سخنگوی وزارت کشاورزی و دامداری افغانستان اعلام کرد که قاچاق زعفران بی کیفیت به این کشور افزایش یافته بطوریکه این وضعیت بر قیمت زعفران تولیدی کشاورزان اثر منفی گذاشته است.

به گزارش ایرنا، «اکبررستمی» در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: با وجود ممنوعیت واردات زعفران این روند بطور غیر قانونی ادامه دارد.
منابع خبری افغانستان به نقل از کشاورزان غرب این کشور اعلام کرده اند که قیمت زعفران نسبت به سال های گذشته کاهش یافته و از حدود ۷۰ هزار افغانی که هر ۷۵ هزار آن یک هزار دلار می شود، به ۳۰ هزار یعنی کمتر از نصف کاهش یافته است.
به گفته سخنگوی وزارت کشاورزی افغانستان تقاضا برای زعفران در بازار جهانی روبه افزایش است و زعفران افغانستان می ‌تواند درآمد خوبی را برای کشاورزان داشته باشد و این وزارت تدابیری برای صادرات زعفران به خارج در نظر گرفته است .
وی مدعی شد که گروه‌های مافیایی که از گسترش صنعت زعفران در افغانستان در هراسند دست به قاچاق این محصول در بازارهای داخلی می ‌زنند.
رستمی گفت که سرازیر شدن زعفران بی ‌کیفیت خارجی به بازارهای داخلی هم یکی از عوامل کاهش قیمت زعفران می تواند باشد.
سخنگوی وزارت کشاورزی و دامداری افغانستان اظهار داشت: بر اساس برنامه ریزی ۹۰ درصد زعفران تولیدی این کشور صادر می شود.
برخی رسانه های افغانستان چند روز پیش گزارشی را منتشر کردند که ترکیه هم خواستار زعفران افغانستان شده و قرار است که روند صادرات آن به ترکیه نیز آغاز شود.
افغانستان حدود دو ماه پیش دهلیزی هوایی با کشور چین افتتاح کرد که هدف عمده آن صادارات زعفران و «چلغوز» به آن کشور از مسیرهوایی است.
افغانستان امسال بیش از ۱۳ تن زعفران تولید کرده است و تلاش ها در این کشور ادامه دارد تا کشت و تولید این محصول که یکی از مناسب ترین جایگزین برای کشت خشخاش اعلام شده است ، گسترش دهد.

منبع : خبرگزاری ایرنا – مورخ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.