مقام اول ایران در صادرات طلای سرخ

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، سابقه کاشت زعفران در ایران به بیش از ۳ هزار سال پیش باز می‌گردد و چون در خاک کویر رشد می‌کند به طلای سرخ یا طلای کویر شهرت یافته است.

لازم به ذکر است برای به‌دست آوردن یک کیلوگرم زعفران خشک به ۱۱۰ هزار تا ۱۷۰ هزار گل زعفران نیاز است و یک کارگر برای چیدن ۱۵۰ هزار گل باید ۴۰ ساعت کار کند.

گفتنی است ایران با متوسط تولید ۹۰ تا ۹۳ درصد از مجموع تولید جهانی زعفران که بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ تن در سال است مقام اول را در جهان دارد و کشور اسپانیا با تولید ۲۵ تن مقام دوم را نصیب خود کرده است.

همچنین زعفران باتوجه به محدودیت کشت و تولید از گیاهان گران‌قیمت به شمار می‌رود و کاشت، داشت و برداشت آن فرصت‌های شغلی بسیاری به‌وجود می‌آورد و باتوجه به اینکه حمل‌ونقل آن هزینه بالایی ندارد توان بالایی در ارزآوری دارد.

نکته قابل توجه این است که زعفران گیاه آب‌بری نیست و برای کشت آن یکبار اول آبان‌ماه و یک بار اوایل آذرماه نیاز به آبیاری دارد و تا بهار آب باران و برف برای آن کافی است.

براساس این گزارش مرکز اصلی پرورش زعفران، مناطق کویری و کم آب خراسان است و آمارها حاکی از آن است که حدود ۱۷۰ تن زعفران در خراسان به‌دست می‌‌آید که با سهم تولید ۷۵ درصدی مقام اول را در کشور دارد.

براساس آمار گمرک در پنج ماهه نخست سال ۹۵، بیش از ۹ تن زعفران به کشورهای مختلف صادر شده است که بر اساس آن ۱۳ میلیون و ۷۶۳ هزار و ۸۵۳ دلار، ارز نصیب کشور شده است.
لازم به ذکر است ارزش ریالی این میزان صادرات در پنج ماهه نخست سال جاری، بیش از ۴۱ میلیارد تومان در آمار گمرک ثبت شده است.

آمارها حاکی از آن است که زعفران ایرانی به کشورهای آلمان، ایالات متحده آمریکا، چین، امارات متحده عربی، ژاپن، سنگاپور، فرانسه، فیلیپین، هلند و کشورهای دیگر جهان صادر می‌شود که در این میان امارات متحده عربی بزرگترین خریدار زعفران ایرانی بوده است.

گفتنی است که صادرات این محصول گرانبها در فصل پاییز باتوجه به زمان برداشت به اوج خود می‌رسد.

چندی پیش غلامرضا میری رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران از افزایش ۱۰ تا ۲۰ درصدی تولید زعفران در سال جاری خبر داده بود که با این تفاسیر سال جاری محصول بیشتری از زمین های زیر کشت این محصول برداشت می‌شود.

در این میان سیدعلی حسینی عضو شورای ملی زعفران، برداشته شدن تحریم ها را بهترین اتفاق در بازار زعفران ایران اعلام کرد و گفت: لغو تحریم ها صادرات زعفران ایران به آمریکا را مهیا کرده است که در افزایش صادرات نقش مهم و اساسی دارد و از زمان برداشته شدن تحریم‌ها بیش از ۳۰۰ کیلوگرم به آمریکا زعفران صادر شده است.

با این تفاسیر اکنون زعفران ایران در دنیا حرف اول را می‌زندو بازار این محصول در دست ایران است که به گفته برخی کارشناسان اگر تولید و صادرات این محصول گرانبها مدیریت نشود این امکان وجود دارد بازار زعفران که پیش از دهه ۷۰ در اختیار اسپانیا بود دوباره به دست این کشور که مقام دوم را در تولید زعفران دارد بیافتد./

منبع : خبرگزاری میزان – مورخ ۱۳۹۵/۰۷/۰۲

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.