نبود انسجام در زنجیره تولید و صادرات، حلقه مفقوده صنعت زعفران

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

نبود انسجام در زنجیره تولید و صادرات حلقه مفقوده صنعت زعفران است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز خراسان رضوی، معاون استاندار و فرماندار ویژه تربت حیدریه، افزود: از مجموع ۷۰ هزار هکتار اراضی زیر کشت زعفران در خراسان رضوی، هشت هزار هکتار و معادل ۱۲ درصد آن به شهرستان تربت حیدریه اختصاص دارد.
علی رستمی گفت: در شهرستان تربت حیدریه از هشت هزار هکتار زمین زیر کشت این محصول، سالانه بیش از ۳۴ تن زعفران خالص تولید می شود که با وجود این ظرفیت، تاکنون نتوانسته ایم زمینه استقبال و سرمایه گذاری پایدار در صنایع وابسته به این محصول را ایجاد کنیم.
وی افزود: در صورت ورود سرمایه گذاران به این بخش، علاوه بر احیای صنعت زعفران ، شاهد افزایش صادرات، ایجاد اشتغال پایدار و بهبود وضعیت اقتصادی کشاورزان تربت حیدریه خواهیم بود.
فرماندار تربت حیدریه افزود: ماندگاری صنعت زعفران در این شهرستان، مستلزم فراهم کردن بسترها و ساز و کارهایی است که ثبات این محصول ارزشمند را در منطقه تضمین کند.
وی گفت: اگر نتوانیم زیرساخت های لازم برای تمام مراحل تولید تا مصرف، فرآوری و عرضه مستقیم زعفران به بازارهای جهانی را ایجاد کنیم، در آینده نه چندان دور دیگر این محصول در تربت حیدریه کشت نخواهد شد و شاهد رخت بر بستن آن از این منطقه خواهیم بود.
۱۱۷ هزار خانوار در خراسان رضوی به کشت زعفران مشغول هستند که ۱۵ هزار خانوار آن در تربت حیدریه زعفران کاری می کنند.
شهرستان ۲۲۵ هزار نفری تربت حیدریه در ۱۵۰ کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما – مورخ ۱۳۹۸/۰۲/۱۹

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.