نخستین جشنواره “زعفران و گردشگری ازان” برگزار می‌شود

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، به نقل از دبیرخانه نخستین جشنواره زعفران و گردشگری روستای ازان، رئیس شورای اسلامی روستای ازان بخش میمه در خصوص برگزاری نخستین جشنواره زعفران و گردشگری روستای ازان در ۱۹ آذرماه، اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی در کشور بدون توجه به اقتصاد کشاورزی توسعه نمی‌یابد، به این منظور یکی از اهداف اصلی از برگزاری جشنواره زعفران ازان ترویج جایگزینی کشت این محصول کم آبخواه به جای محصولات کشاورزی با نیاز آبی زیاد و نیز ارتقاء سطح کیفی و کمی زعفران ازان است.

محمدرضا ابراهیمی در ادامه با اشاره به لزوم ایجاد فضای نشاط و روحیه بخش بین کشاورزان و اهالی روستاها افزود: جلب توجه مسئولان به مشکلات و معضلات این قشر و اخذ همکاری در جهت رفع مشکلات عدیده‌ای که گریبانگیر کشاورزان در روستاهاست از دیگر اهدافی است که با برپایی این جشنواره دنبال می‌شود.

وی در ادامه توجه به مکانیزه کردن کشت زعفران را ضروری خواند و گفت: آشنایی با روش‌های جمع آوری، فرآوری زعفران و عرضه، تبیین خواص زعفران و آموزش روش‌های بسته بندی و عرضه زعفران به صورت بهداشتی و نیز بهبود کیفیت و حفظ جایگاه زعفران ازان و ایران در جهان و انتقال دانش علمی زعفران و ثبت برند زعفران به نام ازان در این جشنواره مورد نظر برگزارکنندگان است که با یاری همه دست اندرکاران به آن خواهیم رسید.

ابراهیمی با اشاره به سطح زیرکشت محصولات کشاورزی در روستای ازان تصریح کرد: زمین‌های کشاورزی قابل کشت در روستای ازان به سه بخش تقسیم می‌شود، بخشی برای کشت زعفران، بخشی برای گل محمدی و باقی مانده جهت محصولاتی مانند جو، گندم، بادام، زرشک و غیره مدنظر قرار گرفته شده که بر اساس برآوردی که سال گذشته با همکاری جهاد کشاورزی به منظور بیمه زمین‌ها انجام شد، بالغ بر ۸۰ هکتار زیر کشت زعفران است، ولی به دلیل خرده مالکی بودن این کشت به صورت پراکنده انجام می‌شود که با این حال تولید زعفران ازان سالانه بالغ بر ۲۵۰ کیلوگرم رسیده است.

دبیر نخستین جشنواره زعفران و گردشگری روستای ازان سابقه ۴۸ ساله کشت زعفران در این روستا را مهم دانست و خاطرنشان کرد: به منظور استفاده بهینه از خاک و منابع آبی روستای ازان در موضوع کشت مکانیزه زعفران شرکتی تأسیس شده تا با همکاری مسئولان قطعه زمینی از طریق مستثنیات در اختیار کشاورزان قرار گیرد و کشت زعفران و گل محمدی به صورت مکانیزه شروع شود که در این بین یاری و همراهی بیشتر مسئولان را می‌طلبد.

وی افزود: محصول زعفران ازان از نوع مرغوب است. به خاطر خاک حاصل‌خیزی که منطقه میمه دارد و به خاطر آب خوبی که از قنوات این منطقه استحصال می‌شود زعفران به دست آمده کیفیت خیلی خوبی دارد تا جایی‌که با زعفران قائنات هم رقابتی دارد.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: در حقیقت زعفران و گل محمدی، روستای ازان را در بخش میمه مشهور کرده تا جایی‌که به مرور زمان در دیگر نقاط بخش میمه هم کشت این دو نوع محصول کشاورزی توسعه پیدا کرده است، بر اساس آنالیزی که روی زعفران ازان انجام شده درصد خلوص آن بالای ۸۶ درصد است و از لحاظ عطر و بو بسیار برتر از دیگر محصولات موجود در بازار است.

وی با بیان اینکه ثبت برند زعفران ازان از جمله مهم‌ترین اهداف برگزاری این جشنواره است که همه ما در کنار موضوع گردشگری و بوم گردی به آن توجه ویژه داریم، گفت: در واقع بخش میمه می‌تواند با داشتن مکان‌های طبیعی بکر و خوب یک منطقه مناسب برای گردشگری باشد./

منبع : خبرگزاری تسنیم – مورخ ۱۳۹۵/۰۹/۱۷

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.