نرخ طلای سرخ در تابلوی بورس کالا جهانی می‌شود

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

یک کارشناس بازار سرمایه درباره معاملات آتی زعفران گفت: با توجه به موفقیت معاملات زعفران در بورس کالای ایران، تبدیل تابلوی بورس به یکی از اصلی‌ترین مراجع قیمت‌گذاری جهانی زعفران، دور از ذهن نیست و برای تعبیر این رؤیا به واقعیت، فقط چند قدم باقی مانده است.

محمدرضا سرمدی در گفتگو با ایسنا، درباره مزیت‌های ورود زعفران به‌ عنوان یک کالای کشاورزی استراتژیک به بازار آتی بورس کالا، اظهار کرد: بازار آتی زعفران از پروژه‌های موفق بورس کالا در حوزه کشاورزی بوده که در آینده دستاوردهای فزون‌ تری هم نصیب اقتصاد ایران و بخش کشاورزی کشور خواهد کرد.

این کارشناس بازار آتی در ارزیابی دلایل موفقیت بازار آتی زعفران گفت: بورس کالا در راه‌اندازی این بازار، به‌ خوبی و هوشمندانه از تجربه‌های قبلی استفاده کرد و آزمون‌ وخطای چندانی انجام نداد تا این رخداد مهم به ثمر نشیند.

سرمدی یکی از تصمیم‌های کارساز در این زمینه را مشارکت دادن کارگزاران اصلی در راه‌اندازی این بازار دانست و افزود: این اتفاق باعث شد تا کارگزاران خودشان را برای توسعه و موفقیت این بازار متعهد بدانند و با مشارکت فعال در حوزه آموزش و فرهنگ‌سازی، نقش تأثیرگذاری در معرفی این بازار داشتند و به‌این‌ترتیب، در موفقیت بازار آتی زعفران سهیم شدند.

این کارشناس بازار آتی در ادامه به مزیت‌های ورود محصولات کشاورزی به بازار آتی اشاره کرد و افزود: قراردادهای آتی که برای محصولات کشاورزی شکل می‌گیرد باعث پوشش ریسک تولید کننده و فروش این محصولات با قیمت واقعی می‌شود که به نظر می‌رسد در سال‌های آینده شاهد رونق بازار مشتقه بورس کالا به وسیله انواع محصولات کشاورزی باشیم.

او با تأکید بر اینکه ورود محصولات کشاورزی به بازار آتی دست واسطه‌گران را برای پیش‌ خرید مستقیم این کالاها با حداقل قیمت از کشاورزان، کوتاه می‌کند، افزود: کشاورزان با فروش تضمینی کالای خود با قیمت واقعی در این بازار منتفع می‌شوند و انگیزه برای تولید بیشتر در آن‌ها ایجاد می‌شود. علاوه بر تولید کننده، این بازار برای مصرف‌ کننده واقعی، صادرکننده و آربیتراژگران نیز مزیت‌های زیادی دارد. صادرکنندگان در این بازار می‌توانند از موقعیت‌های مختلف بهترین استفاده را ببرند و برای این گروه امکان خرید در هیجان‌های فروش وجود دارد.

سرمدی با یادآوری استقبال مناسب همه ذی‌نفعان بازار آتی از معاملات زعفران گفت: با توجه به موفقیت بازار آتی زعفران در بورس کالای ایران، پیش‌بینی تبدیل بازار آتی زعفران به یکی از اصلی‌ترین مراجع قیمت‌ گذاری جهانی زعفران، دور از ذهن نیست و تبدیل این رؤیا به واقعیت، مشروط به برداشتن چند گام دیگر همچون حمایت مسئولان بخش کشاورزی، ورود عمده فعالان بازار زعفران به این معاملات و تبلیغ و ترویج نرخ‌های تابلوی بورس در بازار داخلی و بین المللی است.

منبع : خبرگزاری ایسنا – مورخ ۱۳۹۷/۱۱/۰۲

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.