نوسانات قیمتی بلای جان بازار زعفران

به گزارش خبرگزاریاقتصادایران، “غلامرضا میری ” در گفتگو با خبرنگار اکونیوز افزود: با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت از سوی دولت و خرید  محصول زعفران در اول فصل برداشت هم نوسانات قیمتی کنترل و هم واسطه ها از چرخه بازار حذف می شوند.
وی همچنین اظهارداشت: دلالان در فصل برداشت به قیمت ارزان محصول زعفران را از کشاورزان می خرند و در انبارها دپو می کنند و به قیمت گران تر می فروشند.
رئیس اتحادیه  صادرکنندگان و فروشندگان زعفران ادامه داد: زعفران در انبارها بصورت صحیح و بهداشتی نگهداری نمی شود  که این خود موجب لطمه و آسیب جدی به کیفیت زعفران می زند.
وی با بیان اینکه  در حال حاضر ایران به ۴۷ کشور دنیا زعفران صادر می کند، افزود: اگر معضلی تحت عنوان نوسانات قیمتی در بازار وجود نداشته باشد زعفران ایران به دلیل کیفیت بالا همواره مشتری خود را دارد. نوسانات قیمتی باعث از دست رفتن بازار زعفران ایرانی در دنیا می شود .
میری با اشاره به اینکه بازار زعفران در دست دلالان و واسطه ها است و هیچ گونه نظارتی بر این بازار نیست، گفت: واسطه های هزینه های زیادی بر بازار زعفران تحمیل می کنند.
وی همچنین با بیان اینکه  محصول زعفران هیچ گونه ارزبری ندارد  و تولید این محصول روز به روز در حال افزایش است بر لزوم توسعه زیر ساخت های صادرات زعفران درکشور تاکید کرد.
رئیس اتحادیه  صادرکنندگان و فروشندگان زعفران با اعلام اینکه بازار زعفران باید به توسعه پایدار برسد، اذعان داشت:  هم اکنون در ۲۳ استان کشور زعفران کشت می شود.با توجه به کشت زعفران در ۲۳ استان کشور تا چند سال آینده تولید زعفران در ایران به مرز ۷۰۰ تا ۸۰۰ تن در سال می رسد.
وی همچنین با اذعان اینکه زعفران ایراندر دنیا رقیب ندارد، یادآورشد: زعفران ایران ضمن داشتن کیفیت بالا در قالب بسته بندی های متنوع و مدرن به جهان صادر می شود./

منبع : خبرگزاری اقتصادی ایران- مورخ ۱۳۹۵/۰۲/۱۴

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *