زراعت زعفران در بیجار به حمایت نیاز دارد

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

سنندج- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی بیجار گفت: برای کاشت، داشت و برداشت زعفران در مراحل اولیه به سرمایه نیاز است و علاقه مندان به این زراعت باید در اوایل کار از حمایت های مالی، آموزش و مشاوره برخوردار شوند.

محمد عباسی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این محصول سال های اولیه خود را در بیجار طی می کند و هنوز به رشد و وضعیت مطلوب نرسیده است.
او از آغاز کاشت زعفران در سه سال قبل توسط یکی ازساکنان روستای دولت کندی سخن گفت و اظهار کرد: در این مدت دوره های آموزشی، مشاوره ای و همراهی با او و دیگر علاقه مندان به کاشت زعفران در بیجار بطور کامل صورت گرفته است.
وی گفت: فعالین جوان و علاقه مند باید از نظر مالی نیز مورد حمایت قرار گیرند که ستاد اقتصاد مقاومتی می تواند در این زمینه ورود جدی تری پیدا کند.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بیجار به گران بودن پیاز زعفران اشاره کرد و افزود: با وجود اینکه این پیاز تا ۱۰ سال عمر مفید تولید دارد، ولی همچنان زعفران کار در بیجار به حمایت بیشتری نیاز دارد.
او آب و هوای شهرستان بیجار را مناسب تولید زعفران دانست و اظهارامیداری کرد در صورت بارش مناسب پاییزی این محصول در بهار نیازی جدی به آب نداشته باشد و این یک مزیت خوب است.
به گفته عباسی هر کیلو پیاز زعفران حدود هفت تا ۲۰ عدد خواهد بود که برای هرهکتار به حدود ۵۰۰ کیلوم پیاز زعفران نیاز است و این زراعت در این مرحله به حمایت مالی نیازجدی پیدا می کند.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بیجار از برگزاری سه دوره آموزشی برای علاقه مندان به کاشت و فعالیت در زمینه تولید زعفران خبرداد و خاطرنشان کرد: در صورت ثبت نام افراد متقاضی برای برگزاری دوره آموزشی مجدد، همکاری لازم صورت خواهد گرفت.
به گفته او، درآمد هر کیلو زعفران حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰میلیون ریال برآورد می گردد و هزینه این محصول نیز با گذشت سال های اولیه بسیار کمتر خواهد شد و مقرون به صرفه تر می گردد.
شهرستان بیجار که در شرق استان کردستان واقع شده است، بعلت موقعیت جغرافیایی و قرار گرفتن در ارتفاع از دمای هوای سردی در این فصول برخوردار است و با توجه به سازگاری و مقاومت زعفران با چنین هوایی، ظرفیت مناسبی برای کشت آن در بیجار وجود دارد./

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) – مورخ ۱۳۹۵/۰۹/۰۷

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.