هشدار درباره قاچاق پیاز زعفران ایران

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما ، غلامرضا میری در مصاحبه با رادیو اقتصاد افزود: متاسفانه قاچاق پیاز زعفران از ایران تازگی ندارد و سابقه آن به ۱۰ تا ۱۵ سال قبل برمی گردد، اوج قاچاق پیاز زعفران از دولت گذشته قوت گرفت یعنی زمانی که به افغانی ها پیشنهاد کشت زعفران بجای خشخاش داده شد تا جلوی تولید مواد مخدر گرفته شود.

وی با بیان اینکه قاچاقچیان و سوداگران با قاچاق پیاز زعفران به افغانستان مرگ تدریجی زعفران ایرانی را رقم می زنند ، اظهار داشت : قاچاق پیاز زعفران در تریلی‌های حامل محصولات کشاورزی از قبیل پیاز، سیب زمینی و… جاسازی و به افغانستان ارسال می‌شود.

نائب رئیس شورای ملی زعفران گفت با اشاره به قاچاق چشمگیر پیاز زعفران به افغانستان گفت : در صورت ادامه این روند افغانستان به عنوان تولیدکننده مهم زعفران جایگزین ایران خواهد شد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه قاچاق زعفران بیشتر از مرزهای شرقی کشورانجام می‌شود، افزود : در حال حاضر عمده کشت طلای سرخ در بسیاری از شهرها و روستاهای هم مرز با افغانستان انجام می‌شود.

میری با بیان اینکه کشت زعفران در ایران فقط در انحصار خراسان بزرگ بود اما امروز در ۲۲ استان کشور کشت می شود، اظهارداشت: زعفران یک گیاه خیلی کم آب و نسبت به محصولات دیگر بازدهی بهتری دارد.

وی یادآورشد: زعفران گران‌ترین محصول کشاورزی جهان و مهمترین محصول صادراتی کشاورزی ایران است./
منبع : خبرگزاری صداوسیما – مورخ ۱۳۹۵/۰۷/۲۶
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.