هشدار در کمین زعفران

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

دبیر کل کانون انجمن‌ های صنایع غذایی ایران گفت: بی‌توجهی به تولید زعفران سبب شده تا افغانستان به‌زودی رقیب زعفران ایران شود.

کاوه زرگران در گفتگو با بولتن نیوز، با اشاره به اینکه ایران اولین تولیدکننده زعفران دنیاست و خیلی هم روی این موضوع تعصب دارد، اظهار داشت: در حالی‌که نتوانسته‌ایم این محصول را درست مدیریت کنیم و پیاز زعفران اکنون در افغانستان کشت می‌شود.

وی با بیان اینکه در این کشور حدود ۲۰ هزار هکتار از زمین‌ها زیر کشت زعفران رفته است، عنوان کرد: شرکت‌های مدرن هلندی هم زمین‌هایی را در افغانستان خریداری کرده‌اند و به‌زودی ایران رقیب خیلی جدی و قدرتمندی با تکنولوژی روز در حوزه زعفران در کشور افغانستان خواهد داشت که می‌خواهند بازارهای ایران را تسخیر کنند.

عضو کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق خاطرنشان کرد: مقابله با چنین مسئله‌ای، نیاز به سیاست‌های کلان دارد و بالطبع یک کشاورز خرد منطقه نمی‌تواند به‌تنهایی این موضوع را مدیریت کند.

وی اضافه کرد: دولت باید در اسرع وقت با کمپانی‌های بزرگ دنیا مشورت کند و انتقال تکنولوژی صورت بگیرد، زیرا در حوزه‌های مختلف، راندمان در هکتار عدد مناسبی نیست.

زرگران با اشاره به اینکه در حوزه‌های دیگر کشاورزی هم نیاز به اصلاحات اساسی وجود دارد، یادآور شد: صنایع کشاورزی با سهم ۹درصدی از تولید ناخالص ملی و یک سومی در اشتغال، سهم بالایی در اقتصاد کشور دارد.

وی افزود: از طرفی هم بخش کشاورزی و مواد غذایی، یک‌ چهارم هزینه خانوارها را تشکیل می‌دهد و ما باید در تمام سیاست‌های حمایتی، این موضوع را مدیریت کنیم تا قیمت تمام‌ شده حداقل ممکن باشد. این در حالی است که سیاست‌های حمایتی، خود به‌ خود، باعث فشار به سبد خانوارها شده است./

منبع : پایگاه خبری بولتن نیوز- مورخ ۱۳۹۶/۰۱/۲۹

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.