وجود دلالان سبب کاهش قیمت گل زعفران شده است

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

خراسان رضوی این روزها در بیشتر شهرستان های خراسان رضوی گل های زعفران چیده و توسط کارگران پاک می شوند، محصولی که به عنوان طلای سرخ این استان را در کشور و در جهان شهره کرده است.

تایباد یکی از شهرستان هایی است که به دلیل مساعد بودن شرایط آب و هوایی و نیز زمین مستعد کشت زعفران ۶۸۵۰ هکتار از اراضی آن در سال جاری به کشت این محصول اختصاص داشته است اما با این وجود زعفرانکاران از وضعیت قیمت ها در بازار گله مند هستند.
در گفت وگو با چند تن از کشاورزان، آن ها از وجود دلالان و واسطه گرانی که سبب کاهش قیمت ها برای تولیدکنندگان در بازار می شوند، گله مند بودند. کشاورزان امسال با توجه به شرایط آب و هوایی برداشت این محصول را بسیار بالا دانسته و گفتند: برداشت زعفران در سال جاری خیلی زیاد است اما نبود کارگر و بالا رفتن نرخ پاک کردن گل از یک طرف و حضور دلالان در کاهش قیمت این محصول بسیار تاثیرگذار بوده، گل زعفران به دلیل حساسیت بالایی که در ماندگاری دارد باید سریع پس از برداشت پاک شود از این رو کشاورز مجبور به فروش گل با قیمت پایین به واسطه گران است.
یکی از زعفرانکاران به ایسنا گفت: روزانه حدود ۱۰۰ کیلو تا ۱۵۰ کیلو گل برداشت می کنیم اما هزینه های جمع آوری و ایاب و ذهاب به مشهد برای پاک کردن چیزی جز ضرر برای ما نیست. در تایباد کارگر یا همان «پرکن» کم و قیمت دستمزدشان بالاتر از قیمت گل است همین امر سبب شده گل ها بمانند از این جهت برای جلوگیری از خراب شدن، گل ها را برای تمیز کردن به مشهد انتقال می دهیم که این اقدام هم منفعتی برای ما در بر ندارد.
یک کشاورز دیگر طرح خرید حمایتی زعفران را پشتوانه ای برای جبران ضرر دانسته و افزود: کار تولیدی به ویژه کشاورزی علاوه بر زحمت فراوان نیازمند هزینه است، امسال با این طرح بخشی از ضررها جبران خواهد شد و از همه مهم تر دست واسطه گران از بازار کوتاه شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا مورخ ۱۳۹۸/۰۸/۱۸

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.