ورود زعفران به بورس کالا

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

خراسان/ مراسم افتتاحیه معاملات گواهی سپرده زعفران در بورس کالای ایران روز گذشته با حضور قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی، معاون سازمان بورس و اوراق بهادار، مدیرعامل بورس کالای ایران، مسئولان استان و تشکل های بخش خصوصی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم یک معامله رسمی میان اتحادیه تعاون روستایی استان به عنوان فروشنده و اتحادیه تعاون روستایی مرکزی به عنوان خریدار به میزان هزار گرم با قیمت خرید آزمایشی هرگرم زعفران ۴۳۹۰ تومان به ثبت رسید. این سایت به مدت سه روز به صورت آزمایشی فعالیت می کند و سپس به طور رسمی به ادامه فعالیت خواهد پرداخت.

پژمان‌پور، مدیرعامل اتحادیه تعاون روستایی استان در این مراسم گفت:با توجه به تولید ۳۰ تن زعفران در کشور، ۹۵ درصد زعفران دنیا در ایران تولید می شود اما چنین سهمی را در بازار جهانی نداریم. این درحالی است که مهم ترین مشکل تولیدکنندگان خرد زعفران نوسانات قیمت در بازار است. وی ادامه داد: ۲۲۳ تشکل عضو این اتحادیه این ظرفیت را دارد که با تجمیع تولیدات زعفران استان و با همکاری بورس کالای ایران فرصت های جدید بازاریابی و بازارسازی بیشتری را مهیا و با شفافیت در حوزه قیمت ها دست دلالان را از این عرصه کوتاه کند. سلطانی نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران نیز در این‌ مراسم گفت: نهادهای ملی مثل اتحادیه ها و وزارت جهادکشاورزی و بورس کالا وظیفه دارند مبادلات کالاهای کشاورزی را تسهیل کنند. وی اضافه کرد: در بورس کالای ایران بخش های مختلف معاملاتی وجود دارد که در بخش کشاورزی نسبت به محصولات صنعتی و معدنی و پتروشیمی قابلیت های بیشتری وجود دارد. وی ادامه داد: ارزش معاملات ۲۲ میلیون تنی در بورس کالای ایران ۳۱ هزار میلیارد تومان در سال جاری است.

سلطانی نژاد با بیان این که بورس کالای ایران این فرصت را ایجاد می کند که بر اساس قیمت های آینده نیز معاملات ثبت شود، تصریح کرد: استفاده از گواهی سپرده این مزیت را دارد که کشاورزان با محصول خرد هم می توانند وارد معامله بدون واسطه شوند و پول خود را زودتر نقد کنند چرا که هر گواهی معادل یک ورق بهادار و قابل معامله است. مدیرعامل بورس کالای ایران افزود: کاهش میزان جابه جایی محصول،کنترل استاندارد محصول، حذف واسطه ها، تقویت صادرات با کیفیت و نظارت بر قیمت از طریق برقراری امکان معامله مستمر و امکان ورود صندوق های سرمایه گذاری به این بازار از دیگر مزیت های معاملات گواهی سپرده زعفران است.

مهر فرد، قائم‌مقام وزیر جهاد کشاورزی نیز در این‌ مراسم گفت: رویکرد امروز در دنیا ایجاد زنجیره های تولید و فروش محصول است یعنی محصولی مثل زعفران از پیش از کاشت تا زمان برداشت و سپس در زمان عرضه باید تحت کنترل و برنامه ریزی مشخصی باشد. وی افزود: در این زنجیره هر جا خللی ایجاد شود موفقیت حاصل نمی شود و مشکلات و چالش هایی در تولید یا عرضه ایجاد می شود. مهرفرد با اشاره به این که موضوع عرضه محصول در بازار زعفران اهمیت به سزایی دارد، تصریح کرد: بازار بورس می تواند در کنار بازار سنتی زعفران گام جدیدی در توسعه این بازار باشد و البته مزیت های فراوانی دارد. وی توسعه و تقویت عرضه و صادرات،قابلیت استفاده از ابزارها و شیوه های جدید معاملات، شفافیت قیمت، رقابتی شدن قیمت، تعادل بازار و کاهش نوسانات قیمت، کاهش ریسک خرید و فروش، افزایش کیفیت محصول، تناسب تولید و عرضه با ذائقه مشتری و… را از دیگر مزیت های معاملات گواهی سپرده زعفران دانست. وی خاطر نشان کرد: با استفاده از ظرفیت‌های قانونی می توانیم بورس بین المللی زعفران را هم ایجاد کنیم./

منبع : پایگاه خبری آخرین خبر – مورخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۴

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.