ویژگی های زعفران اصل

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: زعفران از جمله گیاهانی است که به دلیل قابلیت های ظاهری، امکان تقلبی بودن آن بسیار زیاد است.

هاشم ولی پور مطلق در گفتگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: روش‌های مختلفی برای تشخیص زعفران تقلبی وجود دارد که می‌توان به مواردی اشاره کرد. اگر تارهای زعفران را بین کاغذ صافی یا روزنامه گذاشته و فشار دهیم، نباید لکه چربی باقی بماند، که در غیر این صورت زعفران، تقلبی است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: رنگ تارهای زعفران در بنزین محلول نیست، یعنی اگر چند تار را در بنزین انداختیم، نباید بنزین را رنگین کند.

ولی پور مطلق با بیان اینکه زعفران طبیعی دارای رنگ قرمز روشن، طعم مطبوع و کمی تلخ و بوی تندی دارد، تصریح کرد: زعفران در اسید سولفوریک غلیظ تولید رنگ آبی کرده که به تدریج به بنفش، قرمز گیلاسی و سرانجام قهوه‌ای تبدیل می‌شود.

وی اظهار کرد: این امکان وجود دارد که تکه‌های زعفران را روی شعله گاز بوتان قرار داده و در این حالت زعفران خالص رنگ بنفش ایجاد می‌کند که این امر، مربوط به پتاسیم آن است که گاهی ممکن است که رنگ نارنجی ایجاد کند اما در مورد زعفران تقلبی رنگ زرد آن ایجاد می‌شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: برای تشخیص زعفران اصل باید به ۰/۱ گرم پودر زعفران ۱۰ میلی لیتر آب مقطر افزوده، ۱۵ دقیقه تکان داد، سپس محلول را صاف کرد و به آن یک گرم زغال چوب افزوده و تکان داد، سپس به مدت ۱۰ دقیقه گذاشت تا بماند و مجدداً صاف کرد.

ولی پور مطلق ادامه داد: رنگ زعفران با زغال چوب از بین می‌رود، لذا وجود رنگ در محلول نهایی نشان دهنده وجود یک رنگ آلی خواهد بود.

وی بیان کرد: با اضافه کردن مقدار ۵۰ میلی لیتر کلروفرم به مقداری از زعفران محلول کلروفرم تقریباً بی‌رنگ خواهد شد، در حالی که ایجاد رنگ زرد نشانگر وجود گل‌های دارای رنگ کاروتنوئیدی، میوه کاپسیلوم و یا رنگ‌های آنیلین است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی یادآور شد: این موارد در مرحله شناسایی مقدماتی بوده و شناسایی کامل زعفران با روش‌های آزمایشگاهی دقیق و توسط آزمایشگاه‌های مجاز و مجهز صورت می‌گیرد که نیازمند دستگاه‌های اندازه‌ گیری دقیق است.

منبع : خبرگزاری ایسنا – مورخ ۱۳۹۶/۰۹/۲۵

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.