پایان فقر اطلاعاتی در بازار زعفران به واسطه بورس

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

تربتی‌ نژاد گفت: یکی از اتفاق‌های مثبتی که امسال در حوزه کشاورزی کشور رقم خورد، ورود پر حجم زعفران به بورس کالا بوده است که این اتفاق اثرات مثبت داخلی و خارجی داشته است.

نورمحمد تربتی‌نژاد سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار بورس، بانک و بیمه گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین تحولات بازار زعفران اظهار کرد: یکی از اتفاق‌های مثبتی که امسال در حوزه کشاورزی کشور رقم خورد، ورود پر حجم زعفران به بورس کالا بوده است که این اتفاق اثرات مثبت داخلی و خارجی داشته است.

وی ادامه داد: در وهله نخست با عرضه زعفران در بورس شاهد این هستیم که تولید کننده و کشاورز محصول خود را بدون حضور واسطه‌ها و دلالان با قیمت واقعی به فروش می‌رساند، در واقع در سال‌های گذشته شاهد یک فقر اطلاعاتی در خصوص قیمت‌های واقعی برای کشاورزان بودیم که تابلوی بورس کالا به این فقر اطلاعاتی پایان داده است.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: کشاورزان از این طریق فرصت لازم را پیدا کرده‌اند تا دیگر مجبور به فروش محصولات خود با قیمت‌های ارزان به دلالان نباشند این روند بر رشد سودآوری کشاورزان و افزایش انگیزه آنها برای تولید بیشتر اثر ویژه‌ای دارد.

نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه زعفران به عنوان محصولی استراتژیک به واسطه عرضه در بورس به سمت شفافیت می‌رود، افزود: با رونق معاملات زعفران در بورس کالای ایران، نگاه‌ها در دنیا به خصوص اروپا به سمت قیمت‌های ایران معطوف شده است که با حمایت مسئولان و ادامه این روند به زودی بورس ایران به اصلی‌ترین مرجع نرخ زعفران جهان تبدیل می‌شود.

تربتی‌ نژاد تصریح کرد: وقتی عرضه محصولی در بازاری نظام‌ مند و شفاف انجام می‌شود، آن زمان می‌توان طرف‌های خارجی را از نرخ‌های روزانه یک‌ محصول همچون زعفران مطلع کرد در غیر اینصورت نمی‌توان با معاملاتی غیر رسمی و پراکنده به مرجع قیمت تبدیل شد.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: به مرور باید از مبادلات سنتی در بخش کشاورزی به سمت داد و ستد‌های شفاف و مدرن با بالاترین بازدهی برای تولیدکنندگان حرکت کرد که بورس کالا بهترین بستر برای تحقق این تغییر رویکرد بوده که توصیه می‌شود دولت از ظرفیت‌های این بورس بیش از گذشته بهره ببرد.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان – مورخ ۱۳۹۷/۱۱/۱۲

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.