ایران برای صادرات زعفران به افغان ها پول می‌دهد؟

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
عظیم فضلی پور کارشناس ارشد برندینگ در دنیا و نماینده کلینیک برند سوئیس در ایران در گفتگو با پارسینه در پاسخ به این پرسش زعفران افغانستان باز هم در جهان رتبه اول را کسب کرد، آیا امیدی برای ثبت این محصول توسط ایران وجود دارد؟
وی در رابطه به این موضوع گفت : برای معاهده لیسمون که بحث آن ۶ سال قبل مطرح شد، نامه ای به رئیس جمهور سابق نوشتم اما او اعتقادی به این موضوع نداشت.
فضلی پور خاطرنشان کرد: تا به امروز چند مدعی دیگر به جز چین و اسپانیا برای زعفران ایران پیدا شده اند. ترکیه، مراکش، کشمیر و افغانستان ۶ کشوری هستند که از لحاظ تاریخی مدعی هستند که زعفران برای آنهاست. اگر این موضوع در معاهده لیسمون ثابت شود و اسناد آن را ارائه شود و یکی از این کشورهای نامبرده کد جی آی را برای زعفران بگیر ما باری صادرات زعفران به آن کشور حق لایسنس پرداخت کنیم.
او با ابراز تاسف ادامه داد: سال گذشته زعفران افغانستان زعفران نمونه دنیا شد و متاسفانه امسال نیز باز این موضوع تکرار شد.
فضلی پور اذعان داشت: افغانستان چندماه قبل عضو فعال سازمان تجارت جهانی شد و زمینه به صورتی فراهم شده تا افغانستان پایگاه کد جی آی (مالکیت محصول) زعفران در دنیا شود. این برای ما شرم آور است.
او تصریح کرد: دولت قبل نمونه عالی پیازچه زعفران را به دولت افغانستان هدیه دادیم و امروز در ۱۶ ایالت افغانستان زعفران کشت می‌شود. او معتقد است، اگر زعفران به نام افغانستان ثبت شود ما برای صادرات باید به افغانستان حق لایسنس پرداخت کنیم تا بتوانیم زعفران خودمان را صادر کنیم! وگرنه فقط باید در داخل به خرید و فروش آن بپردازیم. این نشان می دهد در دولت قبل و در دولت فعلی هیچ اراده ای برای نگهداری سرمایه‌ها در کشور وجود نداشته است./
منبع : پایگاه خبری تحلیلی پارسینه – مورخ ۱۳۹۵/۰۸/۲۹
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.