پیاز زعفران ایرانی چگونه تاراج شد؟

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
تنها هدیه احمدی نژاد نبود که زیان سنگینی را بر دوش کشور گذاشت و پیاز زعفران بی همتای ایران را به دست کشورهای دیگر رساند تا آن را طی دو سال به ثبت برسانند و از آنَِ خود کنند، بلکه همچنان این اتفاق هر روز و ساعت در دولت فعلی رقم می‌خورد و با بی‌اعتنایی رو به رو است تا اینکه چندی پیش یکی از مدیران وزارت خانه لب به سخن گشوده و این اتفاق را به صورت علنی اعلام کرده است.
در دوره ریاست جمهوری پیشین پیاز زعفران ناب کشور به عنوان هدیه ای به افغان ها تقدیم شد. ایران گل زعفران را به عنوان نماد دوستی به افغانستان هدیه داد اما حالا پس از گذشت چند سال این اتفاق به دستان برخی میهن دوستان صورت می‌گیرد و به تازگی خبر قاچاق بی حد و حصر این محصول در یکی از خبرگزاری ها منتشر شده است.
سید محمد کیایی مدیر کل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ وزارت جهاد کشاورزی، خروج پیاز زعفران از مرزهای کشور را غیر قانونی اعلام کرده و خواستار برخورد دستگاه‌های ذی ربط با متخلفان این امر شده است. او می‌گوید: موضوع خروج پیاز زعفران را با دستگاه‌های مختلف از جمله ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و نیروی انتظامی مطرح کرده و در حال پیگیری آن هستیم.
کیایی با بیان اینکه پیاز زعفران جزو ژرم پلاسم ایران و خروج آن غیر قانونی است، اظهار داشت: با افراد خاطی در این زمینه باید برخورد قانونی شود. وی تصریح کرد: از آنجایی که پیاز زعفران در اشکال و نام‌های مختلف ممکن است از مرزهای شرقی کشور به خصوص مرز با افغانستان خارج شود، گفت: با اطلاع رسانی‌های صورت میگیرد به مرزبانی کشور، قرار است سازمان‌های جهاد کشاورزی خراسان جنوبی و رضوی آموزش‌های لازم را برای شناسایی پیاز زعفران به مرزبانان مرزهای شرقی ارایه دهند تا از خروج غیر قانونی آن جلوگیری شود.

او با اذعان به اینکه کشورهای اروپایی مانند هلند پیاز زعفران را تولید و به سایر کشورها صادر می‌کنند، اظهار داشت: با این وجود با توجه به کیفیت و طعم و عطر بی نظیر زعفران ایرانی، به نظر می‌رسد عمده پیاز زعفران کشت شده در افغانستان مربوط به ایران باشد.

مدیر کل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ معاونت امور باغبانی به تعرفه ۳۵ تا ۳۸ درصدی چین و هند برای واردات زعفران ایران و تعرفه صفر درصدی برای واردات زعفران افغانستان اشاره و اعلام کرد: برخی از افراد سودجو در کشور، محصول زعفران را به طور غیر رسمی به افغانستان منتقل کرده و از آنجا با برند زعفران افغانستان صادر می‌کنند.
او ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی این موضوع را نیز پی گیری می‌کند تا از طریق مراجع قانونی جلوی آن گرفته شود. کیایی اذعان داشت: چین و هند از کشورهای هدف ایران برای صادرات زعفران هستند و وزارت جهاد کشاورزی در مورد کاهش تعرفه‌های این دو کشور با سازمان‌های ذی ربط رایزنی و مذاکراتی را انجام خواهد داد.
به گفته او در حال حاضر سطح زیرکشت زعفران کشور ۹۵ هزار هکتار است و پیش بینی می شود در سال جاری تولید این محصول در کشور ۳۶۰ تن باشد. معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه میزان تولید طلای سرخ در افغانستان به ۳.۵ تن رسیده است، اعلام کرده بود: بنابراین این کشور رقیب چندان جدی برای ما محسوب نمی‌شود.
اما متاسفانه این خیال راحت مسئولان بلاهایی را بر سر محصولات غنی کشور آورده که تکرار آنها جز اندوه چیز دیگری به همراه نخواهد داشت. به عنوان مثال محمدعلی طهماسبی، معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی از عدم نگرانی در این زمینه صحبت کرده و گفته است: جای نگرانی در این زمینه وجود ندارد و شرایط آنگونه که عنوان می شود حساس نیست، چرا که در کشوری مانند افغانستان تولید زعفران نمی‌تواند چندان اقتصادی و پرسود باشد!
طلای سرخ ایرانی به تاراج رفت
این روزها در سایه غفلت و خواب مسئولان، پیاز طلای سرخ ایرانی در جیب ها و چمدان ها در حال خروج از مرزهای کشور است. گرچه زعفران یکی از محصولات استراتژیک و از جمله کالاهای اصیل ایرانی در صادرات غیر نفتی به شمار می رود اما خروج فله ای و قاچاق این محصول موجب شده که دربازارهای دنیا نامی دیگر از برند ایرانی برسر زبان ها نباشد!
چین‌ واردات‌ زعفران‌ ایرانی‌ را ممنوع‌ کرد
در این میان مرداد ماه سال جاری بود که اعلام شد چین، کشوری که زعفران ایرانی را وارد می‌کرد، این واردات را ممنوع اعلام کرده است، البنه نایب‌رئیس شورای ملی زعفران از صادرات ۳۵ تن زعفران به ارزش ۵۰ میلیون دلار در سه ماهه نخست سال جاری خبر داده است. غلامرضا میری از رکود در بازار خرید و فروش زعفران سخن گفته و در پاسخ به این سئوال که آیا ممنوعیت واردات زعفران در کشور چین صحت دارد؟ بیان داشت: چین اقدام به کشت زعفران کرده است و به همین خاطر ورود زعفران ایرانی به چین ممنوع است.
در اینجا سئوالی که مطرح می‌شود، اینکه هر چقدر محصول کشور ایران کشت بالایی داشته باشد به فروش و سود بالایی نیز نیاز دارد که این فروش بالا مستلزم جایگاه او در سطح بین المللی است. بنابراین با وجود برخی کشورها و سردم داری کشوری همچون افغانستان که در دو سال گذشته (با استفاده از پیاز زعفران ایرانی) رتبه اول را برای کیفیت محصول زعفران به دست آورده، چگونه ایران می تواند جایگاه خوبی در میان سایر کشورها داشته باشد؟
منبع : پایگاه خبری تحلیلی پارسینه – مورخ ۱۳۹۵/۰۹/۲۱
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.