پیاز زعفران را برخی قاچاقی در اختیار افغانستان قرار داده اند

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان گفت: ما پیاز زعفران را برای حفظ ذخایر ژنتیکی در اختیار افغانستان قرار ندادیم اما شاهد قاچاق آن بوده و حالا نیز افغانستان جزو کشورهای تولید کننده زعفران است.

محمود سیادت در گفتگو با خبرنگار تسنیم در مشهد مقدس اظهار داشت: باید این را در نظر داشته باشیم که صادراتی که در نیمه ابتدایی امسال و در ادامه آن تا پایان سال صورت گرفته متاثر از نوسانات نرخ ارز بوده چرا که قیمت تمام شده کالاها برای خریداران خارجی توجیه پیدا کرده است.

وی بیان کرد: در این وضعیت ما نباید به رشد صادرات ببالیم چرا که این وضعیت، اصلا صادرات به حساب نمی‌آید بلکه خروج کالا از مرزهای کشور است و صادرات نیاز به برنامه‌ ریزی و مدیریت دقیقی دارد.

رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان با بیان اینکه سال‌های طولانی جنگ در افغانستان این کشور را به یک واردکننده تبدیل کرده است، اظهار داشت: با وجود این، اراده زیادی در این کشور وجود دارد که از واردکننده صرف به صادرکننده تبدیل شود و  ما نیز برای ادامه فعالیت در این کشور نباید تنها به صادرات فکر کنیم بلکه باید به فکر توسعه سرمایه‌گذاری و ارتقاء دانش فنی در این کشور باشیم.

سیادت تأکید کرد: اشتباهاتی که ما برای نبردن فناوری به کشور افغانستان داشته‌ایم غیر قابل انکار است؛ به عنوان مثال ما پیاز زعفران را برای حفظ ذخایر ژنتیکی در اختیار افغانستان قرار ندادیم اما شاهد قاچاق آن بوده و حالا نیز افغانستان جزو کشورهای تولید کننده زعفران است در صورتی که می‌ توانستیم با کمک به افغانستان، در راستای توسعه کشت زعفران امتیاز دوستی بالاتری گرفته و علاوه بر آن برندینگ و مدیریت بازار را نیز در دست بگیریم.

وی بیان کرد: بازار افغانستان هنوز هم برای ما ظرفیت‌ های زیادی دارد اما باید به این نکته توجه کرد که در مراوده با آنها باید به مصالح مشترک فکر کرد و تنها به فکر منافع یک طرفه تجار ایرانی نبود.

منبع : خبرگزاری تسنیم – مورخ ۱۳۹۷/۱۲/۰۲

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.