پیش بینی افزایش تولید ۲۰ درصدی طلای سرخ در امسال

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

کشورمان به عنوان بزرگترین قطب تولید زعفران در دنیا شناخته شده است به طوری که در سال گذشته بین ۳۸۰ تا ۴۰۰ تن طلای سرخ تولید شد. صادرات زعفران به ۴۷ کشور دنیا انجام می شود به طوری که در سال گذشته ۲۵۲ تن زعفران به ارزش ۳۵۲ میلیون دلار صادر شد؛ البته آمار صادرات امسال هنوز توسط گمرک اعلام نشده است. بنا به گفته نایب رئیس شورای ملی زعفران با توجه به کاهش قدرت خرید مردم، صادرات و نرخ ارز قیمت این محصول حداقل به ۸ میلیون تومان و حداکثر به ۱۳/۵ میلیون تومان رسیده است. وی معتقد است با بارندگی های اخیر پیش بینی می شود سطح زیرکشت و تولید آن ۲۰ درصد افزایش یابد.

غلامرضا میری، نایب رئیس شورای ملی زعفران از کاهش ۱۰درصدی قیمت این محصول در بازار خبر داد و اظهار کرد: حداقل نرخ طلای سرخ در بازار ۹ میلیون تومان و حداکثر نرخ آن ۱۵ میلیون تومان بود اما اکنون حداقل قیمت آن به ۸ میلیون تومان و حداکثر ۱۳/۵ میلیون تومان رسیده است.

کاهش قیمت زعفران با کاهش قدرت خرید مردم

وی دربای دلایل کاهش نرخ زعفران گفت: با توجه به افزایش قیمت، مصرف زعفران در داخل کشور به شدت کاهش یافته است زیرا مردم با توجه به شرایط اقتصادی موجود، توان خرید این محصول را ندارند و بیشتر به عنوان کالای لوکس مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین اوج صادرات زعفران تا اردیبهشت بود و خریداران کشورهای مختلف از این ماه به بعد کمتر واردات انجام می دهند و دلیل سوم این کاهش قیمت را می توان پایین آمدن نرخ ارز دانست.
میری تصریح کرد: بانک مرکزی و وزارت صمت صادرکنندگان ما را تهدید می کنند اگر نرخ ارز بازنگردد کارت بازرگانی را تعلیق می کنیم. در حالی که صادرکنندگان با تمام عشق و علاقه خود این صادرات را انجام می دهد و دوست دارند ارز به کشور برگردد.
نایب رئیس شورای ملی زعفران بیان کرد: با این رویه پیش رو صادر کننده ای که ۵۰ سال در این حوزه فعالیت می کند کنار می رود. سال گذشته در بازه زمانی ۸ ماهه یک نفر که تخصصی در زمینه زعفران نداشت حدود ۸۰ میلیون دلار صادرات انجام داد و سازمان مالیات نمی تواند این فرد را پیدا کند تا مالیات بگیرد.
وی افزود: صادرکنندگان باید ارز را در بازه زمانی سه ماهه به سامانه نیما بازگرداند و در غیر این صورت بانک مرکزی آنها را به تعزیرات و قوه قضائیه معرفی می کند در حالی که صادرکنندگان ارز خود را به ریال دریافت می کنند.

صادرات زعفران به ۴۷ کشور دنیا

میری با اشاره به صادرات زعفران به ۴۷ کشور دنیا گفت: صادرات این محصول به پنج قاره و بیشتر به کشورهای امارات، اسپانیا، چین، هندوستان، فرانسه و … انجام می شود. سال گذشته ۲۵۲ تن زعفران به ارزش ۳۵۲ میلیون دلار صادر شد البته امسال آمار صادرات هنوز توسط گمرک اعلام نشده است.
وی ادامه داد: به عنوان مثال زمانی که ما به کشور ترکیه زعفران صادر می کنیم چون نمی توانیم ارز را به کشور وارد کنیم طرف ترکیه ای در صرافی ارز را تبدیل به ریال می کند و به حساب ما واریز می کند. در نتیجه ارزی دریافت نشده که بخواهیم عرضه کنیم. همچنین بانک مرکزی اعلام می کند که باید ارز خود را با قیمت سامانه عرضه کنید در حالی که اختلاف قیمت ۲ هزار تومانی برای هر دلار در سامانه نیما و بازار آزاد وجود دارد مگر چه قدر ما سود می کنیم؟
نایب رئیس شورای ملی زعفران اظهار کرد: یک نظر دیگر بانک مرکزی این است که ارز صادرات را به واردات اختصاص دهید مگر ما در حوزه واردات تخصص داریم؟ همچنین پروسه واردات طولانی است و تا انجام ثبت سفارش ۶ ماه زمان می برد و در سال بیشتر از دوبار نمی توانیم صادرات انجام دهیم در حالی که ما هر روز صادرات داریم.

نرخ پایه گمرک برای صادرات زعفران بر مبنای میزان فروش در نظر گرفته شود

میری درباره نرخ پایه گمرک گفت: این نرخ برای هر کیلوگرم زعفران ۱۳۰۰ تا ۱۶۰۰ دلار اعلام شده است در حالی که ما در سال گذشته به ازای فروش و صادرات هر کیلوگرم زعفران بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ دلار دریافت کردیم و این اختلاف قیمت به ضرر صادرکننده است.
وی با اشاره به اینکه برای رفع این مشکلات چند پیشنهاد توسط شورای ملی زعفران ارائه شده است، تصریح کرد: با توجه به اینکه نرخ ارز و زعفران شناور است پیشنهاد دادیم تا خوداظهاری انجام شود تا هر قیمتی که می فروشیم همان مبنا قرار بگیرد نمی توان برمبنای نرخ ثابت این کار را انجام دهیم. بر اساس آخرین نشستی که با بانک مرکزی داشتیم آنها با این موضوع موافقت کردند اما به دنبال راهکار هستند، همچنین دولت راهکاری را در پیش بگیرد که به واردکنندگان از سامانه نیما ارز تعلق نگیرد بلکه واردکنندگان با صادرکنندگان توافق کنند و ارز مورد نیاز خود را از آنها خریداری کنند.
نایب رئیس شورای ملی زعفران تصریح کرد: در هر ۴۷ کشوری که صادرات داریم ارز را برای واردات مورد نیاز به واردکننده در همان کشور در اختیار قرار دهیم.  در این صورت به تعهدات خود نیز عمل کردیم.

تولید ۳۸۰ تا ۴۰۰ تن زعفران در سال گذشته

میری بیان کرد: با توجه به بارندگی های اخیر و افزایش نرخ زعفران پیش بینی می شود سطح زیر کشت و تولید آن ۲۰ درصد افزایش داشته باشد؛ همچنین در سال گذشته حدود ۳۸۰ تا ۴۰۰ تن زعفران تولید شده است.
منبع : خبرگزاری عصر اقتصاد – مورخ ۱۳۹۸/۰۳/۲۸
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.