پیش بینی افزایش ۱۰ درصدی تولید زعفران در خراسان شمالی

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: پیش بینی می شود در سال جاری تولید زعفران در این استان بیش از ۱۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته باشد.

محمدعلی شریکیان روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به پیش بینی تولید ۳.۵ تن تولید زعفران در این استان اظهار کرد: با توجه به تغذیه مطلوب، بارش ها و شرایط دمایی مناسب افزایش تولید زعفران در این استان پیش بینی می شود.
وی سطح زیر کشت مزارع زعفران در این استان را هزار و ۲۳۸ هکتار عنوان کرد و گفت: از این سطح ۷۸۰ هکتار بارده است که تولیدی برابر با ۳/۲ دهم تن دارد و از نظر سطح زیر کشت، خراسان شمالی بعد از خراسان رضوی و جنوبی رتبه سوم را داراست.
شریکیان افزود: شهرستان فاروج از لحاظ کشت و تولید با میانگین عملکرد ۴/۱ دهم کیلوگرم در هکتار حائز رتبه اول و شهرستان اسفراین و شیروان در جایگاه بعدی قرار داررد.
وی از افزایش ۶۰۰ هکتار سطح کاشت زعفران در این استان خبر داد و گفت: شرایط مناسب اقلیمی، سازگاری، کاهش منابع آبی، عملکرد و درآمد اقتصادی مناسب و سهولت در نگهداری عوامل مهم توسعه این محصول صادراتی است.
شریکیان افزود: همچنین ایجاد و تقویت تشکل های تولید کننده و سرمایه گذاری بخش خصوصی نقش بسیار مهمی در رونق و تکمیل زنجیره این مواد خواهد داشت.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: با عنایت به سرمایه گذاری بالا، قبل از هر اقدام با کارشناسان باغبانی، حفظ و نبات و مروجین این سازمان در خصوص نیازهای اکولوژیکی، ضد عفونی بذور، اصول فنی کاشت، داشت و برداشت و فرآوری جهت توسعه و احداث مزارع استاندارد و فنی زعفران مشورت نمایند.
خراسان شمالی ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح حدود ۴۰ هزار هکتار باغ و مابقی زراعت است./

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) – مورخ ۱۳۹۵/۰۸/۲۰

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.