پیش بینی برداشت ۵۵ کیلو گرم زعفران از مزارع ماهنشان

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ «صالح رستمی» امروز در گفت و گو با خبرنگار شمیم ماهنشان ازشهرستانهای استان زنجان اظهار کرد: امسال۷ هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان به کشت زعفران اختصاص داده شده است.

وی افزود: ۳۰ نفر بهره بردار در اراضی مزارع ماهنشان به کاشت زعفران اقدام کردند که در سال جاری ۳۵۰ میلیون تومان عاید این کشاورزان خواهد شد.

مدیر جهاد کشاورزی ماهنشان گفت: در راستای استفاده بهینه از توانمندی‌های موجود در سطح شهرستان و افزایش تنوع محصولات و درآمد زایی کشاورزان و نیز به دلیل کمبود آب آبیاری و کمبود‌های بارندگی در طول سال‌های اخیر جایگاه توسعه کشت گیاه زعفران و پسته به عنوان یکی از الگو‌های کشت جایگزین و کشت گیاهان دارویی و ادویه‌ای با قدمت ۳۰۰ ساله در شهرستان ماهنشان شناخته شده است.

رستمی اظهار کرد: زمان کاشت این محصول در شهرستان ماهنشان شهریور ماه بوده و بهترین زمان کاشت بنه زعفران معمولاً از تیرماه تا اواسط مهرماه مى‌باشد و آن زمانى است که بنه کهنه تمام مواد خود را به بنه جدید داده و دیگر آثارى جز تیغه نازکى باقى نمانده است و تمام علف زعفران زرد و خشک شده تا نیمه مهرماه که جوانه‌هاى بنه به‌حدى رشد کرده که هنگام حمل و نقل نشکنند، این زمان مناسب‌ترین زمان کاشت بنه است.

وی افزود: زمان برداشت این محصول از اواخر مهرماه تا اوایل آبان ماه ادامه دارد.

مدیر جهاد کشاورزی ماهنشان با بیان اینکه ظرفیت ها و پتانسیل های شهرستان باید شناسایی و در راستای اقتصاد مقاومتی اقداماتی انجام داد، گفت: جهاد کشاورزی این شهرستان در طول ۶ سال گذشته اقدام به ترویج این محصول در ماهنشان کرده است.

رستمی با بیان اینکه شهرستان ماهنشان اهتمام جدی برای توسعه این محصول دارد، افزود: استفاده بهینه از توانمندی‌های موجود در سطح شهرستان و افزایش تنوع محصولات از اهداف پیش‌رو است.

وی به درآمدزایی کشاورزان ماهنشانی اشاره کرد و افزود: توسعه کشت و تولید این محصول برای افزایش درآمدزایی کشاورزی موثر خواهد بود.

مدیر جهاد کشاورزی ماهنشان با بیان اینکه به منظور افزایش سطح زیر کشت زعفران در این شهرستان جهاد کشاورزی ماهنشان همه ساله قبل از آغاز کشت این محصول در منطقه اقدام به برگزاری کلاس‌های آموزشی در این زمینه می‌کند٬ گفت: کشاورزان ماهنشانی عموما از رقم ”کاشمر” برای کشت زعفران استفاده می‌کنند.

رستمی خاطرنشان کرد: بسترهای مناسب اقلیمی و مناسب بودن آب، خاک و اقلیم مناسب در سطح شهرستان برای توسعه این محصول موثر است، شهرستان ماهنشان ظرفیت خوبی در تولید زعفران دارد و مناسب بودن شرایط اقلیمی بر توسعه کشت این محصول در استان زنجان می‌افزاید./

منبع : شبکه اطلاع رسانی راه دانا – مورخ ١٣٩۵/٠٨/٠٢

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.