پیش بینی برداشت ۷۰ کیلوگرم زعفران از مزارع آذربایجان غربی

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از پیش بینی برداشت ۷۰ کیلو گرم زعفران از مزارع زیر کشت این محصول در استان خبر داد.

رسول جلیلی رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با بیان اینکه زعفران یکی از مهمترین محصولات صادراتی ایران است که با تولید و صدور آن همه ساله ارز قابل توجهی وارد کشور می‌شود، گفت: با توجه به میکرو کلیمای موجود در این استان که شباهت زیادی به آب و هوای خراسان جنوبی (بیرجند و قائن) دارد و از سوی دیگر به دلیل نیاز کم این گیاه به آب و آبیاری در طول فصل تابستان، توسعه کشت این محصول در استان شروع شده و رو به افزایش است.
جلیلی افزود: در طی چند سال اخیرسطح زیر کشت این محصول در استان به حدود ۴۵ هکتار و عملکرد آن به حدود ۵ کیلو گرم در هر هکتار افزایش یافته است.
او ادامه داد: در سال گذشته حدود ۴۲ کیلوگرم از مزارع زیر کشت این محصول، زعفران برداشت شد که شهرستان‌های ارومیه، میاندواب، شوط، پیرانشهر و سلماس بیشترین سطح زیر کشت این محصول در استان را به خود اختصاص داده اند.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اضافه کرد: زعفران جزو گیاهان دارویی محسوب می‌شود و توسعه کشت گیاهان دارویی کم آب بر نیز جزو اولویت‌های سازمان جهاد کشاورزی می‌باشد و کشت زعفران در مناطقی که از سوی محققان مرکز تحقیقات کشاورزی و منایع طبیعی استان بلامانع اعلام شده است، ممنوعیتی ندارد.
او تصریح کرد: پیاز زعفران در موقع کشت، همه ساله توسط شرکت‌های خصوصی که در این زمینه فعالیت دارند عرضه می‌شود و متقاضیانی که در سطح انبوه نسبت به کشت زعفران اقدام می‌نمایند، به استان خراسان جنوبی جهت خرید و حمل قانونی پیاز معرفی می‌شوند.
لازم به ذکر است که گل این گیاه در مصارف دارویی و غذایی استفاده می‌شود و در مناطقی که دارای زمستان‌های ملایم و تابستان‌های گرم و خشک می‌باشد، به خوبی رشد می‌کند. مقاومت این گیاه در مقابل سرما زیاد بوده، ولی چون دوران رشد آن مصادف با پاییز و زمستان و اوایل بهار است طبعاً در این ایام به هوای مناسب و معتدلی نیاز دارد. در دوره خواب یا استراحت گیاه (تابستان) بارندگی یاآبیاری برای آن مضر است بنابر این کشت و کار در مناطق پر باران (شمال) و مناطق گرم جنوب کشور معمول نیست. اراضی آفتاب گیر و بدون درخت که ضمناً در معرض باد‌های سرد نیز نباشد برای رشد زعفران مناسب است.
حداکثر دمای این گیاه بین ۴۰- ۳۵ درجه سانتگراد و در ارتفاع بین ۱۳۰۰ تا ۲۳۰۰ متر از سطح دریا عملکرد خوبی را از خود نشان می‌دهد.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان مورخ ۱۳۹۸/۰۸/۱۶

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.