کارگاه آموزش کشت زعفران به روش گلخانه ای در مهاباد برگزار شد

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

برای نخستین بار کارگاه کشت زعفران به روش گلخانه ای (بدون آب و خاک) در دانشگاه آزاد اسلامی واحد مهاباد برگزار شد.

مدرس و مسئول برگزاری این کارگاه روز پنجشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این کارگاه ۲ روزه با حضور ۶۰ نفر به منظور ایجاد اشتغال و توجه بیشتر به کشت های گلخانه ای با توجه به سیاست گذاری های مسوولان برای کاهش مصرف آب در حوضه دریاچه ارومیه و با همکاری واحد ترویج جهاد کشاورزی و دانشگاه آزاد اسلامی واحد مهاباد برگزار شد.
لقمان کوهستانی افزود: در این کارگاه شرکت کنندگانی از شهرهای ارومیه، مهاباد، بوکان، شاهین دژ و سردشت از آذربایجان غربی و سقز از استان کردستان حضور داشتند و تمامی مراحل کاشت، داشت و برداشت زعفران به روش گلخانه ای ایروپونیک (هوا کشت) به ۲ شیوه عملی و تئوری آموزش داده شد.
وی یادآور شد: این کارگاه آموزشی روزهای ۱۴ و ۱۵ اسفند در سالن جلسات دانشگاه آزاد اسلامی واحد مهاباد برگزار شد.
کوهستانی اضافه کرد: در این روش از هر مکانی مانند مرغداری، گاوداری و گلخانه و سالن های بدون استفاده مانند پارکینگ و پشت بام می توان برای کشت زعفران گلخانه ای استفاده کرد.
وی با اشاره به مزیت های این روش در مقایسه با روش کشت در روی زمین اضافه کرد: در این روش در هر متر مربع ۶۰۰ پیاز زعفران کشت می شود و میزان تولید ۲۰ تا ۶۰ گرم زعفران است اما در روش کشت در زمین تعداد پیازها کمتر از ۸۰ عدد در هر متر مربع بوده و تولید نیز در حدود سه گرم است.
کوهستانی گفت: از مهمترین مزیت های کشت گلخانه ای و هوا کشت استفاده از حداکثر فضا و سطح زیر کشت به سبب طبقاتی بودن و تراکم کشت بالا، هزینه کم و مقرون به صرفه و بازدهی در زمان محدود است.
وی افزود: در این نوع کشت بر خلاف محیط‌ های دیگر کشت زعفران، برداشت به صورت روزانه و در هر ساعتی از شبانه‌ روز امکان پذیر است.‌
به گزارش ایرنا، زعفران که از آن به عنوان طلای سرخ یاد می شود، یکی از محصولات کشاورزی پربازده و با نیاز آبی کم است که بیشتر در استان های شمال شرقی کشور کشت می شود.
کشت این محصول بر روی مزرعه هنوز به خوبی در بین کشاورزان آذربایجان غربی ترویج پیدا نکرده است و به دلیل نا آشنایی رغبت زیادی برای کشت آن در استان وجود ندارد.

منبع : خبرگزاری ایرنا – مورخ ۱۳۹۷/۱۲/۱۶

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.