کشت زعفران در ۳۰ هکتار از اراضی زراعی کردستان

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: در سال زراعی جاری کشت زعفران در ۳۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان رسیده است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سنندج ،خالد جعفری در حاشیه بازدید از مزرعه یک هکتاری زعفران در روستای سیدان شهرستان بیجار گفت: تا پایان سال زراعی ۹۷ – ۹۶ در این استان ۱۵ هکتار زعفران کشت شده بود که با حمایت سازمان و اشتیاق کشاورزان ۱۵ هکتار دیگر در اول سال زراعی جاری به این سطح اضافه شد.

وی با اشاره به اینکه کشت محصولات کم آب بر با بازده اقتصادی بالا یکی از تاکیدات جهاد کشاورزی استان است، افزود: کشت زعفران به عنوان زیر مجموعه گیاهان دارویی دارای مزیت‌های دارویی و به عنوان یک طعم دهنده و رنگ غذا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان یادآور شد: بطور متوسط در هر هکتار مزرعه زعفران چهار تا پنج تن پیاز از قرار هر کیلوگرم ۵۰ هزار ریال برای کشت نیاز است که در این راستا متقاضیان از سوی این سازمان به سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی معرفی می‌شوند تا نسبت به تهیه پیاز مورد نیاز خود اقدام کنند.

وی تاکید کرد: برای تهیه به موقع پیاز زعفران به افراد متقاضی زعفران کار نیز تسهیلات دولتی ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون ریالی به ازای هر هکتار پرداخت می‌شود.

جعفری با اشاره به اینکه گیاه زعفران به لحاظ مصرف آب بسیار کم توقع و توسعه کاشت آن جز برنامه توسعه کشاورزی در شرق استان است، گفت: فصل کاشت زعفران از اواسط تیر تا شهریور است و اولین زمان آبیاری در زعفران بسیار اساسی و حائز اهمیت است.

وی اظهار داشت: از هر هکتار مزارع بارور بطور متوسط سه تا چهار کیلوگرم کلاله گل یا همان زعفران برداشت می‌شود.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان – مورخ ۱۳۹۸/۰۱/۲۹

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.