کشت زعفران جایگزین مناسب برای رشد و توسعه کشاورزی و اشتغال روستایی است

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
طاهره شهبازی از فعالین اقتصاد مقاومتی گفت: کشت زعفران فرصت بسیار مناسب جهت رشد و توسعه مناطق روستایی است و می‌تواند جایگاه بالایی در اشتغال روستایی و کشاورزی داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری بسیج از اردبیل، طاهره شهبازی فعال اقتصاد مقاومتی در عرصه پرورش زعفران در روستای تازه کند شهرستان مشگین‌ شهر در گفتگو با بسیج گفت: بنده تحصیلات خود را تا مقطع دیپلم در رشته کشاورزی ادامه داده و بعد از پایان تحصیلات مقدماتی به تولید فرش در این منطقه روی آوردم اما با توجه به اینکه از کشاورزی بر اساس رشته تحصیلی آگاهی داشتم در سال ۹۳ وارد عرصه پرورش زعفران شده و در طول این سه سال فعالیت خود را گسترش دادم.وی افزود: زعفران گیاهی چند ساله است که به وسیله پیازچه تکثیر پیدا می‌کند مهمترین گیاه زراعی موجود در کره زمین و تنها محصولی است که بر خلاف سایر محصولات واحد خرید و فروش آن به جای تن و کیلوگرم، مثقال و گرم است و مهمترین ویژگی پرورش این گیاه این است که با یک بار کاشت برای مدت ۱۰- ۵ سال عملیات برداشت صورت می گیرد.

شهبازی خاطر گفت: کشت زعفران سابقه هزار ساله دارد و با توجه به اینکه در شرایط آب و هوایی خشک و سرد رشد می‌کند لذا نیاز آبی بسیار پایین دارد و یکی از جایگزین‌های بسیار مناسب جهت رشد و توسعه در مناطق روستایی است و می تواند جایگاه بالایی در اشتغال روستایی و کشاورزی داشته باشد.

وی تاکید کرد: ارزش یک کیلو زعفران برابر ۳-۲ تن گندم است که به علت حجم بسیار کمی که دارد حمل و نقل آن بسیار آسان و از جمله محصولات صادراتی به شمار می آید.

شهبازی در خصوص تکثیر زعفران گفت: تکثیر این گیاه از طریق ایجاد پیازچه های جدید که از پیاز مادر تولید می شود صورت می گیرد به طوری که پیاز زعفران در ماه‌های تابستان به صورت غیر فعال و راکد در زمین باقی می ماند و رشد دوباره خود را در حدود پایان تابستان شروع می‌کند.

فعال اقتصاد مقاومتی مشکینی هدف از ورود به این عرصه اقتصادی را تغییر الگوی کشت به خاطر محدودیت منابع آبی عنوان کرد و گفت: تولید یک محصول با ارزش علاوه بر مصارف گوناگون باعث ارز آوری نیز می شود و در کنار آن موجب ایجاد اشتغال و در آمد زایی برای کشاورزان و همچنین این محصول به راحتی قابل حمل و نقل است بدون اینکه امکانات خاصی نیاز داشته باشد و هر بانوی ایرانی به راحتی می‌توان وارد این عرصه شود.

این فعال اقتصاد مقاومتی گفت: بنا به توصیه‌های اطرافیان وارد این عرصه شده و در اجرای آن اعضای خانواده و سایر افراد مرا یاری و همکاری می‌کنند و این امر موجب ایجاد انگیزه در بین خانواده برای توسعه آن شده است.

وی افزود: از جمله آسیب‌های این عرصه هزینه بر بودن آن و نبود ادوات کشاورزی مناسب است که امید است در آینده این ادوات برای افزایش راندمان تولید پیش بینی و در اختیار کشاورزان قرار گیرد.

خانم شهبازی گفت: برای ورود به این عرصه ۵۰۰ میلیون ریال هزینه شده که بخشی از این هزینه از طریق بسیج سازندگی شهرستان مشگین‌شهر در قالب تسهیلات اقتصاد مقاومتی پرداخت شده است و در حال حاضر ۴ نفر به صورت مستقیم و ۱۲ نفر به صورت غیر مستقیم مشغول بکار شده‌اند.

شهبازی خاطر اظهار داشت: سالانه ۸۰۰ گرم زعفران تولید و در بازارهای شهرستان استان و استان‌های هموار به فروش می‌رسد که از این مقدار سالانه بالغ بر ۱۰۰ میلیون ریال سود آوری دارد.

منبع : بسیج نیوز – مورخ ۱۳۹۶/۱۲/۰۳

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.