کشت زعفران همسو با مدیریت منابع آبی البرز

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

گسترش کشت گیاهان کم آب بر راهکاری برای مدیریت منابع آبی در ایام خشکسالی و همچنین همسو با اقتصاد مقاومتی می باشد.

خشکسالی و کاهش سطح سفره های زیرزمینی و آب های سطحی منجر به بروز کاستی هایی در منابع آب شده که لزوم حفظ این منابع حیاتی برای نسل های آینده ضروری است.

در حالیکه انسان برای حیات به غذا احتیاج مبرم دارد، تولیدات کشاورزی تامین کننده عمده نیاز غذایی بشر برای ادامه حیات است و این در حالی است که بین ۷۰ تا ۹۰ درصد منابع آبی صرف بخش کشاورزی می شود.

با توجه به تغییرات اقلیمی و بروز خشکسالی و همچنین کاهش منابع آبی وزارت جهاد کشاورزی، سیاست های مختلفی همچون افزایش کشت گلخانه ای و نشائی و بردن مزارع به گلخانه ها، افزایش بهره وری، مدیریت منابع آبی و کشت گیاهان کم آب بر را در دستور کار خود قرار داده است.

از جمله این گیاهان که علاوه بر سود دهی بالا و صرفه اقتصادی نیاز کم آبی دارند، طلای سرخ و یا همان زعفران می باشد که زادگاه آن استان های شرقی کشور می باشد.

سال های اخیر رویکرد برخی استان ها بویژه استان هایی که با مشکل کم آبی روبرو هستند به کشت زعفران که یکی از ارقام گیاهان دارویی می باشد، شده است که استان البرز نیز از جمله آنان می باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز گفت: حدود ۱۶۰ هکتار از اراضی کشاورزی این استان زیر کشت گیاهان دارویی رفته است. 
سید مجید موسوی افزود: از این اراضی حدود ۵۰۰ تن انواع گیاهان دارویی در سال جاری برداشت شده است.
وی اظهار داشت: در این اراضی ۳۸ رقم گونه گیاه دارویی کشت می شود که یکی از با ارزش ترین آن ها زعفران می باشد که در ۴۰ هکتار ا ز این اراضی واقع در شهرستان نظرآباد کشت شده است.
وی گفت: در سال جاری از این اراضی ۱۲۱ کیلوگرم محصول زعفران با مرغوبیت بالا برداشت شد که ارزشی معادل هفت هزار و ۲۶۰ میلیون ریال داشته است.

موسوی با ابراز امیدواری از اینکه در سال آینده سطح زیر کشت زعفران در این شهرستان به ۲ برابر افزایش یابد، گفت: بحران کمبود منابع آبی باعث شد تولید زعفران به دلیل کم آب بر بودن در دستور کار قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه زعفران با یک‌بار کشت تا هفت سال قابلیت برداشت دارد، گفت: کشت زعفران به دلیل قیمت محصول، سودآوری بالا و کم آب بر بودن ازجمله محصولاتی است که در آینده نزدیک سطح کشت بیشتری را به خود اختصاص خواهد داد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز اضافه کرد: خواص دارویی، خاصیت انبارداری و قیمت بالا از جمله شاخصه‌هایی است که استقبال کشاورزان منطقه را به سمت کشت این گیاه افزایش داده است.

به گفته وی عطر و بوی زعفران نظرآباد از ویژگی‌های خاصی بهره‌ مند است و آزمایش‌های انجام‌ شده توسط سازمان استاندارد گویای کیفیت بالای زعفران تولید شده در این شهرستان است.

 استان البرز دارای ۶۸ هزار هکتار اراضی کشاورزی است که ۳۵ هزار هکتار آن را اراضی زراعی تشکیل می دهد.

منبع : خبرگزاری تابناک – مورخ ۱۳۹۷/۱۱/۱۱

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.